Nowe wersje joysticka XD firmy Apem

Firma Apem wprowadziła na rynek nowe wersje wykonania dla przemysłowego joysticka XD, w tym rozwiązania działające w jednej osi, z podwójnymi kółkami sterującymi z czujnikami Halla oraz o zwiększonym oporze mechanicznym (z silniejszą sprężyną). Więcej dostępnych wersji poszerza zakres aplikacyjny, w tym do sterowania maszynami, pojazdami, przenośnikami, koparkami itp. sprzętem.

Posłuchaj
00:00

Wersja z wbudowanymi dwoma kółkami zapewnia dodatkowe możliwości sterowania precyzyjnymi elementami wykonawczymi. Kółka współpracują z czujnikami Halla i na wyjściu dostarczają precyzyjnego sygnału napięciowego. W połączeniu z możliwością sterowania w osi X i Y samego joysticka zapewnia to możliwość kontroli proporcjonalnej w 4 osiach, co jest niezbędne w ładowarkach teleskopowych i przegubowych.

Trwałość mechaniczna tego rozwiązania przekracza 5 mln cykli, wersje bez kółek mają znamionową trwałość mechaniczną rzędu 10 mln cykli. XD wymaga małej głębokości zabudowy od spodu - zaledwie 60 mm poniżej panelu, ale wytrzymuje obciążenia poziome do ok. 180 kgf (kilogram-siła).

XD pracuje w zakresie temperatur od -40 do +85°C a znajdująca się powyżej część panelu montażowego zapewnia odporność środowiskową IP67. Joystick spełnia wiele norm branżowych w zakresie odporności konstrukcji na narażenia, m.in. IEC 60068-2-38 (wilgotność), IEC 60068-2-11 (aerozol solny), IEC 60068-2-6 oraz -2-6-4 (wibracje), SAE J1455 (szoki termiczne).

W zakresie kompatybilności elektromagnetycznej spełnione są wymagania w zakresie odporności na zaburzenia (ISO 11452-2:2004; kryteria B), wyładowania ESD (ISC 10605:2008; kryteria A), emisji (CISPR 25:2008) i inne.

Maksymalny kąt wychylenia ramienia w osiach X i Y wynosi 20º, powrót do pozycji neutralnej i odpowiednią siłę wymaganą do poruszania joystickiem zapewnia wbudowana do wewnątrz sprężyna.

Za odczyt pozycji odpowiadają czujniki Halla. Dla zapewnienia wysokiej niezawodności są one zdublowane (redundatne, zgodne z SIL 2). Sensor zasilany jest napięciem 6-35 VDC (typ. 12 V @ 53 mA), a sygnał wyjściowy jest zgodny z protokołem SAE CAN bus J1939-71 i dostarczany jest w formie cyfrowej zgodnie z CAN 2.0B. Podłączenie do urządzenia zapewnia złącze 6-pinowe Deutsch DTM04-6p z kablem o długości 15 cm.

Eltronika

Więcej na www.eltronika.pl
Powiązane treści
Joystick TS - niezawodność i estetyka w jednym
Zobacz więcej w kategorii: Technika
Komunikacja
Moduły komunikacyjne do sieci 5G
Komunikacja
Technologia 5G - kierunki rozwoju
Projektowanie i badania
Nowe możliwości projektowe w Arm Keil MDK v6
Komunikacja
Konserwacja predykcyjna w oparciu o uczenie maszynowe i IIoT
Zasilanie
Kryteria wyboru konwertera DC-DC do aplikacji medycznych
Optoelektronika
Inteligentne wyświetlacze firmy DWIN w ofercie Unisystemu
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Targi zagraniczne
Targi elektrotechniczne Eliaden 2026
Targi zagraniczne
Międzynarodowe targi przemysłu i automatyki - Industry Days 2025
Targi zagraniczne
TAIPEI AMPA | E-Mobility | AutoTronics
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów