Joystick TS - niezawodność i estetyka w jednym

| Technika

Firma APEM rozszerzyła serię manipulatorów z serii TS o opcję podświetlenia LED. Pod nazwą TS kryje się miniaturowy joystick wykorzystujący czujniki Halla jako element sterujący, zapewniający proporcjonalne sterowanie i długą żywotność. Przy całkowitym poborze prądu nie większym niż 16 mA nowa wersja manipulatora z LED zapewnia dużą funkcjonalność w aplikacjach zdalnego sterowania bezprzewodowego, zwłaszcza tam, gdzie jest słabe oświetlenie, a długa żywotność baterii i zużycie energii są parametrem krytycznym.

Joystick TS - niezawodność i estetyka w jednym

Nowa opcja podświetlenia ekranu w kształcie strzałki wykorzystuje wprasowany w element sterujący przezroczysty pierścień z poliwęglanu, który skutecznie rozprasza światło i zapewnia widoczność pod szerokim kątem widzenia. Dostępne są opcje koloru czerwonego i niebieskiego.

Joystick zasilany jest napięciem 5 V i dostarcza na wyjściu dwa sygnały proporcjonalne do wychylenia w osiach X-Y. Jego zaletą jest wysoka dokładność i powtarzalność wyznaczania pozycji oraz dostępność w wykonaniu z interfejsem USB lub PWM a także wyjściem analogowym, które zapewniają łatwość integracji z dużym systemem komputerowym, jak też małym sterownikiem bazującym na mikrokontrolerze.

Dostępna jest ponadto wersja typu joyball, w której układ elektroniczny emuluje działania kursora ekranowego. Od strony elektrycznej wbudowany układ elektroniczny spełnia wymagania odporności i emisji w zakresie EMC (EN61000-4-3, EN61000-6-3:2001) i ESD (EN61000-4-2).

Konstrukcja joysticka jest odporna na narażenia środowiskowe (IP67-IP69K, zakres temperatur pracy od -40 do +85ºC) i pozwala na montaż z przodu lub z tyłu panelu czołowego za pomocą pierścieni z tworzywa i metalowych, także w wersji wzmocnionej, w której element mocujący jest przykręcany do panelu czołowego śrubami.

Trwałość mechaniczna konstrukcji sięga 1 mln cykli. Element sterujący po puszczeniu jest ustawiany w pozycji środkowej za pomocą sprężyny, niemniej siła wymagana do pełnego wychylania jest niewielka - tylko 3,1 N. Jednocześnie elementy mechaniczne wykonane z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym wytrzymują siłę 150-200 N bez uszkodzenia konstrukcji, dzięki czemu joystick jest odporny na narażenia mechaniczne.

Konstrukcja joysticka może być dopasowana do wymagań odbiorcy. Kapturek, za pomocą którego dokonywana jest regulacja, może być różnego kształtu: grzybkowy, palcowy, przyciskowy, zamkowy a także stożkowy, czapeczkowy, rolkowy i inny. Producent przygotował aż 16 różnych wersji.

Joystick w wersji z wyjściem analogowym dostarcza na wyjściu regulowanego napięcia o wartości 0-5 V od 0,25 do 4,75 V, od 0,5 do 4,5 V lub 1-4 V. Dostępne są też różne kombinacje napięć dla poszczególnych osi, a także wykonania specjalne na zamówienie klienta.

Eltronika
www.eltronika.pl

Zobacz również