Półautomatyczne centrum obróbki przewodów (WPC) – lepszy sposób na okablowanie

| Technika

Większość firm, produkujących rozdzielnice elektryczne, niezależnie od tego, czy są to firmy produkujące wyłącznie te rozdzielnice, czy firmy konstruujące maszyny, których panele rozdzielcze są częścią, używają tych samych technologii okablowania jak dziesięć i więcej lat temu. Istnieją jednakże nowe i przystępne cenowo rozwiązania, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i kłopotów.

Półautomatyczne centrum obróbki przewodów (WPC) – lepszy sposób na okablowanie

Badania pokazały, że w przypadku tradycyjnego konstruowania rozdzielnic aż 72% czasu pochłania montaż i okablowanie komponentów. Co więcej, badania przeprowadzone przez uniwersytet w Stuttgarcie potwierdziły, że inżynierowie i technicy zaangażowani w tworzenie rozdzielnic postrzegają standaryzację i konfekcjonowanie przewodów jako obszar oferujący największy potencjał do usprawnień i oszczędności. I nietrudno zrozumieć, dlaczego tak jest.

Tradycyjnie, osoba wykonująca okablowanie rozdzielnicy, bierze szpulę przewodu i odcina odcinki o żądanej długości – z pewnym przybliżeniem! Następnie dodaje oznaczniki kablowe, usuwa izolację z jednego końca i zaciska na nim końcówkę kablową. Tak przygotowany przewód układa w odpowiednim miejscu, odcina nieunikniony nadmiar i podobnie zarabia drugi koniec przewodu. Procedurę tę powtarza się dla każdego przewodu instalowanego w rozdzielnicy. Każdy krok jest nużącą i czasochłonną operacją wykonywaną ręcznie i oczywiście docinanie przewodów na odpowiednią długość powoduje, że po zakończeniu okablowywania pozostaje mnóstwo krótkich odcinków drogiego przewodu, które nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

 
Centrum obróbki przewodów (WPC): modułowy system składający się z automatów, drukarek, oprogramowania oraz akcesoriów

Nowe podejście

W obecnej epoce automatyzacji i coraz powszechniejszego dążenia do przejścia do rozwiązań Przemysłu 4.0 na pewno znajdzie się lepszy sposób. W rzeczywistości większość ludzi zaangażowanych w konstruowanie rozdzielnic ma prawdopodobnie świadomość, że taki sposób istnieje. Mogą oni usłyszeć o w pełni zautomatyzowanych systemach do obróbki przewodów, które po załadowaniu szpul przewodów i innych akcesoriów wytwarzają wiązki, docięte na wymiar, oznakowane i zaopatrzone w końcówki, wszystko to szybko i praktycznie bez interwencji człowieka. Mogą też usłyszeć, że maszyny takie są bardzo drogie, co sprawia, że stanowią realną opcję wyłącznie dla największych producentów.

To, czego pewnie nie usłyszą, jest to, że istnieje obecnie nowa opcja – półautomatyczne centrum obróbki przewodów (WPC) – które ma większość zalet systemu w pełni automatycznego, ale za jedną dziesiątą jego ceny. W przypadku wielu firmy wytwarzających rozdzielnice i producentów maszyn systemy WPC oferują znakomity sposób poprawy produktywności i rentowności, jak również przygotowania się na wyzwania przyszłości.

Czego dokładnie może oczekiwać użytkownik od systemu WPC? Po pierwsze, jego zaletą jest to, że jest to system modułowy, dzięki czemu użytkownicy mogą zacząć od zakupu najbardziej podstawowych elementów – zazwyczaj mobilnego stołu roboczego i automatu do cięcia przewodów – a następnie dodawać inne elementy, gdy staną się niezbędne lub gdy pozwolą na to fundusze. System został zaprojektowany głównie do wytwarzania przewodów sterujących, które stanowią większość przewodów w większości rozdzielnic, a nie przewodów zasilających o większej średnicy. System umożliwia obróbkę przewodów o rozmiarach od około 0,5 mm2 do 2,5 mm².

 
Centrum obróbki przewodów (WPC) – różne opcje podawania przewodów
 
Centrum obróbki przewodów (WPC) – dodatkowe gniazdka np. USB lub sieciowe, sprężone powietrze

Ważną cechą WPC jest to, że odbiera on dane bezpośrednio z oprogramowania CAE wykorzystywanego do tworzenia projektu rozdzielnicy. Oznacza to, że czas potrzebny na załadowanie danych do systemu WPC jest pomijalny i nie występuje ryzyko błędu. Oznacza to także, że system WPC stanowi użyteczny krok we wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0, które w dużym stopniu zależą od bezpośredniego przepływu informacji pomiędzy maszynami i działami firmy. Tam, gdzie dane projektowe CAE nie są dostępne, możliwe są inne metody wprowadzania danych, zaś zakłady mają możliwość ręcznego dopracowywania działania całego systemu WPC dzięki wygodnemu interfejsowi użytkownika z ekranem dotykowym.

Niezależnie od tego, jak dane są wprowadzane do systemu WPC, automat do cięcia przewodów będzie odcinać odpowiednie odcinki wszystkich przewodów wymaganych w projekcie. Będzie to robić dużo szybciej i bardziej precyzyjnie niż człowiek, co oznacza, że kosztowne odpady kabla zostaną praktyczne całkowicie wyeliminowane.

Większość użytkowników będzie także chciała, aby w skład ich systemu WPC wchodził automat do ściągania izolacji i zaciskania końcówek. Mając takie wyposażenie, jedyne, co musi zrobić użytkownik, to włożyć do oporu końcówkę przewodu w otwór. Maszyna następnie ściągnie wymagany odcinek izolacji, założy końcówkę i zaciśnie ją. Podobnie jak w przypadku obcinarki, regulacje przeprowadza się za pomocą interfejsu z ekranem dotykowym, co pozwala, na przykład, na określanie różnych długości odizolowywanych odcinków przewodu. Tu również operacje realizowane przez automat są wykonywane szybciej, niż byłoby to możliwe ręcznie. Dodatkowo, odizolowywanie jest zawsze przeprowadzane poprawnie, a końcówka jest zawsze zaciśnięta optymalnie. Oprócz oszczędności czasu maszyna zapewnia powtarzalne rezultaty o najwyższej jakości.

 
Centrum obróbki przewodów (WPC) – panel dotykowy ze zintegrowanym oprogramowanie

Oznaczanie

Ostatnim elementem funkcjonalnym systemu WPC jest drukarka oznaczników. Jest ona najczęściej wykorzystywana do drukowania oznaczników termokurczliwych, zawierających cały opis końcówki przewodu. Wszystko, co musi zrobić użytkownik, to nasunięcie wydrukowanego oznacznika na końcówkę przewodu, co zajmuje kilka sekund – i to cała operacja znakowania. Różni się to znacząco od znakowania przewodów innymi typami oznaczników, szczególnie takich, w których każdy znak opisu umieszczany jest na oddzielnym oznaczniku. Jak można oczekiwać, drukarka oznaczników może odbierać dane bezpośrednio z systemu CAE, co eliminuje ryzyko błędów i zapewnia wyprodukowanie zawsze pełnego zestawu oznaczników.

 Firma Weidmüller, będąc ekspertem w dziedzinie przemysłowej techniki łączeniowej, oferuje kompletne rozwiązania dla stanowisk roboczych. Mamy w swoim portfolio zarówno złączki, oznaczniki i materiały instalacyjne do budowy rozdzielnic, profesjonalne narzędzia i szafki narzędziowe, jak również drukarki oznaczników i automaty, które mogą być używane samodzielnie lub w systemie obróbki przewodów WPC. Zamawiając od jednego dostawcy, klienci zyskują najlepsze współdziałanie urządzeń i komponentów, spójne dane projektowe oraz łatwiejsze procesy logistyczne.

Jak wspomniano wcześniej, cały zestaw systemu WPC mieści się na kompaktowym stelażu, który można łatwo przesuwać po warsztacie, zgodnie z potrzebami. Oprócz maszyn, na dobrym stelażu znajdzie się miejsce na wygodne ułożenie szpuli przewodów, rolek z oznacznikami oraz pudełek z końcówkami, co sprawia, że jest to samodzielne i wszechstronne stanowisko do obróbki przewodów.

Opierając się na doświadczeniach klientów, którzy wykorzystują już system WPC, firma Weidmüller szacuje, że łatwo można osiągnąć skrócenie czasu okablowania o połowę w porównaniu do metod ręcznych, uzyskując przy okazji wzrost jakości. Są to istotne korzyści, które przekładają się bezpośrednio na zysk. Zważywszy, że inwestycja konieczna dla ich uzyskania jest umiarkowana, dlaczego nie skontaktować się ze swoim ulubionym dostawcą rozwiązań warsztatowych już dziś i nie zobaczyć, jaką realną – i bardzo rentowną – różnicę dałoby zastosowanie w Twojej firmie systemu WPC?

 

Weidmüller
tel. 22 510 09 40
www.weidmuller.pl/wpc