Inteligentny system zarządzania przechowywaniem podzespołów elektronicznych

| Technika

Firma Super Dry Totech jest wiodącym dostawcą urządzeń do magazynowania komponentów i jednocześnie twórcą wielu definicji i zasad postępowań w zakresie zapobiegania absorpcji wilgoci, utlenianiu i wzrostowi międzymetalicznemu w elementach elektronicznych. Dobre praktyki promowane przez firmę przewyższają jednocześnie wymagania standardu IPC/JEDEC J-Std-033D.

Inteligentny system zarządzania przechowywaniem podzespołów elektronicznych

W aktualnie pojawiających się na rynku nowych rozwiązaniach producent jeszcze bardziej usprawnił procesy zarządzania komponentami dzięki zintegrowanym narzędziom programowym i inteligentnemu sprzętowi, który może monitorować środowisko, śledzić komponenty i informować personel poprzez integrację z siecią ASYS Pulse. Pozwala to na zautomatyzowane resetowanie czasu żywotności elementów, zabezpieczenie ID użytkownika, zarządzanie modułami "Pick by Light" i "FIFO", dostępnymi w systemie Super Dry Smart Storage Manager 4.0.

Modułowa konstrukcja Super Dry Smart Storage Manager oraz standaryzowane interfejsy umożliwiają komunikację z innymi maszynami w fabryce oraz systemami MES i ERP. Począwszy od szaf z półkami, przez pomieszczenia typu "walk-in", po w pełni zautomatyzowane zarządzanie magazynem, szeroka linia produktów Super Dry jest teraz wyposażona w funkcję Smart Storage Manager i oferuje największy w branży wybór produktów, które dokładnie odpowiadają zmieniającym się potrzebom w trakcie produkcji elektronicznej.

 
Rys. 1. Podświetlenie i wysuwana półka ze stojakiem na rolki z komponentami SMD w szafie XSD

Zwiększenie pojemności jest możliwe dzięki modułowym szafom MSD 1222/1223, które oferują najniższy koszt metra sześciennego powierzchni przechowywania w branży. Dzięki zastosowaniu wydajnego osuszacza U-5000, podstawowa szafa MSD może być rozbudowana do 4800 litrów bez konieczności użycia dodatkowej jednostki osuszającej, oferując oszczędności kosztów przechowywania rzędu 50% lub więcej.

Szafy Super Dry są w stanie zapewnić wilgotność poniżej 0,5% RH. Kwalifikuje je to nie tylko do nieograniczonego, bezpiecznego przechowywania, ale również oznacza, że mogą bezpiecznie osuszać, przywracając trwałość użytkową komponentu bez utleniania wywołanego przez tradycyjne wygrzewanie, nawet w temperaturze otoczenia.

Przywracanie żywotności komponentu można przyspieszyć dzięki kontrolowaniu temperatury w zakresie 40–60°C, a także za pomocą oprogramowania Smart Manager, które automatycznie konfiguruje i śledzi wiele resetowanych partii. Inne funkcje inteligentnego menedżera przechowywania obejmują ponadto lokalizację komponentów i datę przydatności do użytku, a także status resetowania.

 
Rys. 2. Przykład FIFO do pasty w szafie XSDC (3–8°C)
 
Rys. 3. System Dry Tower do komponentów SMD

Wykorzystując sprawdzoną technologię MSD i szerokie możliwości integracji z systemem WMS, systemy Dry Towers mogą zarządzać dziesiątkami tysięcy rolek i tacek dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym, pełnej identyfikacji oraz zestawieniu i dostarczeniu na linie montażowe, pomagając producentom osiągnąć ich wizję inteligentnej fabryki wg koncepcji Przemysłu 4.0.

 

Tomasz Szymaniak, menedżer produktu

Maciej Rybski, inżynier sprzedaży

PB Technik
tel. 22 615 83 44
www.pbtechnik.com.pl

Zobacz również