Nowe rozwiązania modułowe do aplikacji IoT, audio i AI

| Technika

Thundercomm to amerykański producent modułów SoM/CoM i platform komputerowych do rozwiązań IoT. Firma została założona w 2016 roku przez Thunder Software (system operacyjny ThunderSoft) i Qualcomm Technologies (układy scalone SoC), a jej pierwszym produktem była platforma Thundercomm TurboX Smart Core oparta na procesorze Snapdragon, która trafiła m.in. do dronów, inteligentnych głośników i aplikacji VR. Wykorzystując bogate doświadczenie ThunderSoft w dziedzinie systemów operacyjnych i pozycję Qualcomma w dziedzinie rozwiązań SoC, Thundercomm stale rozwija technologie związane ze sztuczną inteligencją (na bazie platformy Qualcomm AI Engine Platform).

Nowe rozwiązania modułowe do aplikacji IoT, audio i AI

W ostatnich miesiącach firma Thundercomm rozszerzyła ofertę o 3 kolejne SOM (System on Module). Są one dalej oparte na procesorach Snapdragon firmy Qualcomm, które zapewniają wszystko, co niezbędne w zakresie wydajności i poboru mocy dla 32-bitowych i 64-bitowych aplikacji działających pod kontrolą Linuksa i Androida oraz zaskakują rozbudowaną funkcjonalnością.

Najmniejszy moduł SoM o oznaczeniu S212 oparty jest na procesorze aplikacyjnym APQ8009, który jest znany z wyjątkowego poboru mocy i jest wykorzystywany w wielu aplikacjach zasilanych z baterii, takich jak smartwatche i innych rozwiązaniach z obszaru elektroniki noszonej. APQ-8009 zawiera rdzenie 4×Cortex-A7 taktowany zegarem 1,3 GHz (architektura 32-bitowa) i ma 1 GB pamięci RAM LPDDR3 oraz 8 GB Flash typu eMMC. W przypadku zastosowań wykorzystujących wyświetlacze i kamery projektant może skorzystać ze zintegrowanych w chipie procesorów graficznych Adreno 304 i DSP Hexagon 536. Te dwie jednostki sprzętowe zapewniają bardzo duże osiągi w aplikacjach IoT, które wymagają przetwarzania treści multimedialnych w formacie HD i muszą mieć interfejsy do podłączenia kamer i wyświetlaczy pomimo małej wartości napięcia zasilania. Warto dodać, że jest też integrowany moduł komunikacji bezprzewodowej typu Combo WCN3660B realizujący komunikację w standardach Wi-fi Bluetooth.

Pozostałe dwa moduły z serii: C404 SOM i C405 SOM, są wyposażone odpowiednio w procesory Snapdragon QCS404 i QCS405, a zatem mają rdzenie 4×Cortex-A53 z zegarem 1,4 GHz (64-bitowa architektura) i 2×Hexagon QDSP6 v66, które zostały zoptymalizowane pod kątem efektywnego działania kodeków audio, takich jak MP3, AAC, ALAC, FLAC, He -AAC, WMA 6/ Pro, Dolby Digital TuHD, DTS, Atmos lub algorytmów Far-Field-Voice i Noise- -Cancellation (tłumienia szumów). Biorąc pod uwagę dostępność rozbudowanych interfejsów audio, takich jak 5×I2S, 8× DMIC i SoundWire, te moduły SoM nadają się szczególnie do zastosowań audio, takich jak inteligentne głośniki, asystenci audio i aplikacje do prowadzenia telekonferencji. Wymienione moduły są oferowane z pamięcią 512 MB LPDDR3 + 4 GB eMMC. Są też wersje o podwójnej ilości pamięci. Ponieważ C405 SOM jest oparty na QCS405, ma również GPU Adreno 306 i umożliwia przesyłanie strumieni wideo 720p i 1080p przez dodatkowe interfejsy MIPI-DSI i HDMI. Oba produkty zawierają transceiver Qualcomm WCN3999 combo, obsługujący Wi-fi w standardzie 802.11a/b/g/ac z MIMO 2×2 i Bluetooth 5.0.

Dla potrzeb aplikacji klasy AI, a więc tam, gdzie są duże i krytyczne czasowo wymagania obliczeniowe, Thundercomm proponuje moduł C865 SOM, który jest oparty na nowym Snapdragonie SM8250. Urządzenie daje dostęp do nowej jednostki Cryo 585, która składa się z rdzeni 4×Cortex-A77 (1× Prime @ 2,84 GHz, 3×Gold @ 2,42 GHz) i 4×Cortex-A55 1,8 GHz Silver. Dostępny jest również procesor graficzny Adreno 650 i pracująca równolegle jednostka DSP do cyfrowego przetwarzania sygnału. Pamięć RAM to 6 GB LPDDR5 w chipie BGA, który jest montowany bezpośrednio na SM8250 przy użyciu techniki PoP (Package on Package). Dzięki krótkim połączeniom umożliwia to taktowanie zegarem do 2750 MHz dla magistrali danych 4×16 bitów, co w liczbach daje niewiarygodną szybkość komunikacji wewnętrznej 44 GB/s. Pamięć Flash jest też pojemna – 128 GB UFS. C865 SOM umożliwia również podłączenie 2 wyświetlaczy i 6 kamer dla treści wideo 8 K przy 60 fps. Komunikację radiową zapewnia moduł combo QCA6391 obsługujący nowy standard Wi-fi11ax i Bluetooth 5.1

 

CODICO Poland
tel. 12 417 10 83, www.codico.com

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie