Nowość na rynku – złącza przemysłowe marki WAIN
| TechnikaWain Electrical to producent złączy przemysłowych o bardzo szerokiej ofercie produktowej. Firma istnieje na rynku od 12 lat i w biznesie stawia na jakość i zaawansowanie technologii. Ma własny park maszynowy oraz zaplecze badawczo-rozwojowe, które pozwalają na integrację całego procesu projektowania i produkcji w ramach jednego przedsiębiorstwa, tworząc solidne podstawy dla rozwoju firmy. Dystrybutorem produktów Wain na rynku polskim jest firma Micros, która zapewnia szybkie dostawy z magazynu w Krakowie oraz wsparcie techniczne.
Oferta produktowa Wain kierowana jest do wymagających aplikacji z szeroko rozumianego przemysłu, w tym maszyn, robotów, systemów automatyki, energetyki, źródeł odnawialnych oraz transportu szynowego. Firma oferuje również wysokiej jakości produkty i rozwiązania dla branży wind i schodów ruchomych. W celu spełnienia wymagań jakościowych takich branż produkcja jest certyfikowana zgodnie z ISO9001: 2008 i ISO14001: 2004, a produkty są projektowane i testowane ściśle według DIN VDE0110, DIN VDE0627, DIN EN-61984 i IEC60529, są również zatwierdzone przez VDE, UL, CUL, CE, CQC. Mają międzynarodowy certyfikat jakości branży kolejowej IRIS, dzięki czemu Wain zalicza się do kwalifikowanych dostawców produktów dla transportu szynowego.
Do zastosowań w takich sektorach rynku przygotowano kilkaset modeli złączy w różnych kombinacjach styków, obudów i akcesoriów, co pozwala na dobranie elementu pasującego ściśle do wymagań. Obciążalność prądowa sięgająca 650 A, stopień ochrony do IP68 oraz wiele rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie obudów i mocowań przewodu sprawiają, że projektant sięgając po złącza Wain, nie jest zdany na kompromisy.
Wytwarzane złącza mają konstrukcję modułową, to znaczy, że konkretny element połączeniowy powstaje w wyniku dobierania części z obszernego zestawu elementów składowych. Modułowość zapewnia zatem elastyczność konfiguracji, wygodę instalacji, użytkowania, produkcji i uruchomienia urządzenia, bo można dopracować każdy szczegół.
Złącza prostokątne
Ofertę złączy Wain można podzielić na dwie części: o kształcie prostokątnym i okrągłe. Najważniejszą częścią pierwszej grupy jest wkładka, a więc wyprofilowany element z tworzywa sztucznego, który utrzymuje mechanicznie kontakty (piny). Taką wkładkę montuje się w obudowie, uzupełnia o akcesoria, jak przepusty i dławice kablowe, dodaje zaczepy stabilizujące mechanicznie połączenie i zapobiegające rozłączeniu przez pociągnięcie za przewód, blokady kodujące, które powodują, że wtyczka pasuje wyłącznie do swojego gniazda.
O potencjale tego rozwiązania decyduje to, że elementy te pasują do siebie. Wkładkę można dobierać pod kątem liczby kontaktów, rastra, obciążalności i metody mocowania przewodu (np. do zaciskania). Obudowy mogą być metalowe lub z tworzywa, z klamrą lub śrubami mocującymi, ekranem EMC itd. Są też wersje specjalne: wkładki hybrydowe z różnymi typami kontaktów, a nawet takie, gdzie także wkładka ma budowę modułową i można spinać ją z różnych kawałków, tworząc warianty z pinami dużej mocy i sygnałowymi.
Ponieważ złącza Wain kierowane są do aplikacji przemysłowych, wiele części systemu odpowiada za odporność środowiskową. Obudowy i wkładki mają zintegrowane uszczelki ochraniające kontakty, wyprowadzenia przewodu realizowane są za pomocą dławicy, a kontakty pokrywane są metalami szlachetnymi dla zabezpieczenia przed korozją lub też dla realizacji wersji specjalnych, np. takich, które można wielokrotnie łączyć i rozłączać. W takich wersjach we wkładkach poza pinami znajdują się prowadniki, których zadaniem jest precyzyjne ustawienie wtyczki i gniazda w trakcie montażu, aby wyrównać pozycje i siły działające na element i zapobiec wykrzywianiu pinów oraz pękaniu tworzyw poddawanych dużym naprężeniom. Wiele typów ma konstrukcję ekranowaną oraz pozwala na podłączenie do obudowy złącza przewodu uziemiającego. Są też wersje obudów wykonane ze stali szlachetnej, których cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość mechaniczna. Montaż przewodu może być realizowany przez dokręcenie śruby, za pomocą zacisku sprężynowego oraz przez zaciskanie.
Poszczególne serie produktowe mają funkcjonalność ukierunkowaną na aplikacje z danego sektora. Główne linie to HA (standardowe kompaktowe), HE (standardowe), HEE i HD (o dużej gęstości do 216 pinów na wkład) oraz HVE (wysokonapięciowe), HSB (wysokoprądowe), HM (z ekranowaniem EM), HK (kombinowane, z pinami dużej mocy i sygnałowymi), HE AV (o możliwości rozbudowy), HQ (kompaktowe) i wiele innych.
Złącza okrągłe
Dla automatyki przemysłowej firma Wain oferuje złącza okrągłe w różnych rozmiarach: mniejsze i większe, proste lub kątowe, także z przewodami – szeroka oferta gwarantuje optymalne rozwiązanie do przesyłania danych i zasilania.
Główne linie produktowe tworzą wersje M8 (do 4 kontaktów, maks. 4 A/60 V), M12 (do 8 kontaktów), M23 (maks. 19 pinów). Dla M12 wyróżniono 4 podgrupy z kodowaniem pinów A, D, D i X, pod standardowe aplikacje automatyki. Mają one końcówki do lutowania, zaciskania, sprężynowe lub śrubowe. Obudowy złączy mogą być plastikowe lub metalowe z wyjściem kabla umieszczonym prosto lub ukośnie. Konstrukcja złącza zawiera uszczelnienia, pierścienie pozwalające na montaż w gnieździe i zabezpieczenie przed przypadkowym rozłączeniem. Złącza metalowe wyróżniają się dokładnością obróbki powierzchni, dokładnością wykonania detali, takimi jak pierścienie moletowane, a także pokryciami zapewniającymi trwałość środowiskową. Dzięki temu, że złącza M8 i M12 tworzą standard branżowy i mogą być swobodnie wymieniane na inne, klienci mogą zmieniać używane rozwiązania na dostarczane przez innego producenta, kierując się jakością, dostępnością, ceną i podobnymi kryteriami. W przypadku złączy okrągłych Wain, stosunek ceny do jakości jest wyjątkowo korzystny.
Micros
tel. 12 636 95 66
www.micros.com.pl