Od 5G po elektronikę przemysłową – indukcyjności do każdej aplikacji

| Technika

Jesteśmy z każdej strony otoczeni urządzeniami elektronicznymi. Ułatwiają nam codzienne życie, usprawniają pracę i działanie firm i fabryk, uprzyjemniają odpoczynek. Każda z aplikacji, od 5G i Internetu Rzeczy (IoT), przez branżę samochodową, serwery, komunikację, po branżę przemysłową i konsumencką, wymaga użycia komponentów pasywnych. Jedne z najlepszych oferuje firma Chilisin.

Od 5G po elektronikę przemysłową – indukcyjności do każdej aplikacji

Założona w 1972 roku na Tajwanie firma Chilisin Electronics rozpoczęła działalność jako dostawca rdzeni ferrytowych na rynek chiński. Z biegiem lat Chilisin przekształcił się w globalną grupę dostarczającą szerokie portfolio komponentów pasywnych. Dzisiaj firma jest dostawcą kompleksowej oferty elementów pasywnych do aplikacji zasilających, RF i EMI.

Chilisin przebił się na rynku, bo stworzył ogólnoświatową sieć serwisową, która zapewnia klientom szybkie i kompetentne wsparcie techniczne w zakresie rozwoju nowych projektów. Firma jest też samowystarczalna w zakresie rdzeni, dzięki własnej technologii proszkowej i produkcji kształtek za pomocą zautomatyzowanego parku maszynowego. Umożliwiło to zagwarantowanie krótkich terminów realizacji zamówień i szybką dostawę produktów również tych na indywidualne zamówienie (customizowanych). Te cechy sprawiają, że Chilisin może szybko reagować na specyficzne potrzeby projektantów i opracowywać produkty o wyższej wartości dodanej do zastosowań związanych z konwersją energii elektrycznej, układami na wysokie częstotliwości (RF) i w obszarze zapewnienia kompatybilności elektromagnetycznej i eliminacji zakłóceń (EMI) (rys. 1).

 
Rys. 1. Przegląd oferty fi rmy Chilisin: w sprzedaży są indukcyjności do zastosowań motoryzacyjnych, przemysłowych, IT (do serwerów), do aplikacji komunikacyjnych, sieci komórkowych, komputerowych i produktów konsumenckich

Indukcyjności RF idealnie nadają się do urządzeń komunikacji bezprzewodowej i IoT

W ostatnim czasie Chilisin Electronics wprowadził na rynek dwie nowe serie elementów indukcyjnych RF o oznaczeniach BSPQ i BSHQ. Zostały one opracowane tak, aby sprostać wymaganiom rynku, łącząc w jednym produkcie takie funkcjonalności jak:

  • wysoką dobroć Q,
  • dużą częstotliwość rezonansu własnego,
  • małe rozmiary.

Obie rodziny są produkowane w procesie cienkowarstwowego napylania warstw metalicznych na podłożu i wykorzystują innowacyjną technikę litograficzną do precyzyjnego wytrawiania mozaiki uzwojenia. Pozwala to na maksymalizację odstępu między uzwojeniem a dwoma pinami w kształcie litery L. Takie podejście zmniejsza ponadto wartość pojemności pasożytniczej i zwiększa współczynnik dobroci do ponad 20 przy częstotliwości 500 MHz. Obie serie charakteryzują się również węższymi tolerancjami wartości indukcyjności w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Docelowe aplikacje dla tych produktów obejmują moduły RF, telefony komórkowe 5G/LTE, Wi-Fi, Bluetooth, IoT oraz różne dopasowujące i filtrujące sieci RF.

Niskoprofilowe cewki indukcyjne RF

Seria cewek BSHQ przeznaczona jest do zastosowań, w których istotne są małe wymiary i występują ograniczenia przestrzenne na maksymalną wysokość zastosowanych komponentów. W takiej sytuacji proces cienkowarstwowy umożliwia wykonanie bardzo cienkiego uzwojenia i osiągnięcie wysokości elementu nawet poniżej 0,22 mm. Konstrukcja cewki z napyloną warstwą metalu pozwala osiągnąć dobroć powyżej 8 przy 500 MHz. Zakres dostępnych wartości indukcyjności w tej rodzinie produktów zawiera się od 0,6 do 10 nH (rys. 2).

 
Rys. 2. BSHQ040202 - niskoprofi lowe cewki indukcyjne do aplikacji RF

Cewki RF o dużej dobroci i wysokiej częstotliwości rezonansowej

Seria BSPQ to elementy o dużej dobroci i wysokiej częstotliwości rezonansowej. Są one dostępne w dwóch rozmiarach:

  • 0402 – 0,4×0,2×0,2 mm, od 1 do 10 nH,
  • 0603 – 0,6×0,3×0,4 mm, od 0,6 do 22 nH

Elementy te wyróżniają się zoptymalizowaną konstrukcją obudowy z wyprowadzeniami w kształcie litery L (rys. 3). Inne cechy charakterystyczne to większa dobroć (Q > 20 przy 500 MHz), wąska tolerancja i mała rezystancja własna dla prądu stałego (RDC).

 
Rys. 3. BSPQ060304 – cewki indukcyjne na zakres RF o dużej dobroci i wysokiej częstotliwości rezonansowej (SRF) do aplikacji IoT

Gniazda RJ45 ze zintegrowanym transformatorem separującym do Ethernetu

W najbliższej perspektywie w ofercie Chilisin pojawią się zintegrowane modułowe gniazda do sieci Ethernet RJ45 (ICM). Obsługują one wszystkie specyfikacje: 10/100 Base-T, 1000 Base-T, 2.5 /5G Base-T i 10G Base-T, i mają wbudowany transformator. Przygotowywane są też wersje z wieloma portami (1×1, 1×4, 2×1, 2×6 i 2×8), w orientacji pionowej i poziomej oraz w różnych konfiguracjach diod LED. Opcjonalne funkcje obejmują PoE/PoE +, z maksymalną wydajnością sięgającą 720 mA przy 57 VDC.

ICM firmy Chilisin zostały opracowane również z myślą o aplikacjach wymagających dużej przepustowości, takich jak stacje bazowe 5G, routery Wi-fi 6, PON OLT/ONT, punkty dostępowe 802.11ac, routery, przełączniki, Smart TV, bramki, dekodery set top box, konsole do gier, komputery stacjonarne, serwery, itp.

 
Rys. 4. Złącza RJ45 ze zintegrowanym transformatorem do Ethernetu

Dystrybucja komponentów pasywnych

Od wielu lat firma Masters jest oficjalnym przedstawicielem firmy Chilisin. Oprócz sprzedaży elementów indukcyjnych firma oferuje również usługi doradztwa technicznego. Wspiera klientów już na etapie koncepcji i projektu, podpowiadając najlepsze wydajnościowo i kosztowo rozwiązania.

 

Zachęcamy do kontaktu masters@masters.com.pl.

Masters Sp. z o.o.,
tel. 58 691 06 91
www.masters.com.pl

Zobacz również