PNOZmulti 2 - konfigurowalne sterowniki bezpieczeństwa do efektywnej i elastycznej automatyzacji

| Technika

Technologia bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku rozwoju automatyki, ewoluowała od przekaźników łączonych przewodami, poprzez przekaźniki bezpieczeństwa ze zintegrowaną funkcją logiczną, w stronę sterowników kompaktowych oraz elastycznych, konfigurowalnych przekaźników bezpieczeństwa. Celem było, aby technologia stała się bardziej przejrzysta i łatwiejsza w obsłudze. Doprowadziło to także do powstania nowych narzędzi konfiguracyjnych, które mogą przedstawiać funkcje i algorytmy logiczne w postaci graficznej.

PNOZmulti 2 - konfigurowalne sterowniki bezpieczeństwa do efektywnej i elastycznej automatyzacji

Kiedy firma Pilz jako pierwsza wprowadziła na rynek w 2002 roku konfigurowalny sterownik PNOZmulti Classic, wydarzenie to było przełomem. Po raz pierwszy stało się możliwe monitorowanie wielu funkcji bezpieczeństwa za pomocą jednego urządzenia. Możliwość konfiguracji wejść i wyjść zapewniła projektantom i użytkownikom elastyczność – wszystko, co muszą uwzględnić, to wymagana ich liczba. Nie trzeba było tworzyć schematu elektrycznego obrazującego funkcje logiczne, a projektanci maszyn mogli wreszcie tworzyć rozwiązania przy użyciu bezpiecznych bloków programowych i połączeń logicznych między nimi, co wcześniej wymagało żmudnego i czasochłonnego okablowania.

Zarówno konstruktorzy maszyn, jak i użytkownicy szybko dostrzegli i docenili liczne korzyści płynące z wykorzystania sterownika PNOZmulti – oprócz oszczędności czasu, miejsca i pieniędzy, oferował on proste w obsłudze funkcje diagnostyki i wizualizacji.

Do wielu zastosowań i w każdej branży

W roku 2009 w ofercie Pilz pojawiła się mniejsza wersja sterownika – PNOZmulti Mini. W porównaniu do PNOZmulti Classic, urządzenie zamiast 135 mm szerokości miało tylko 45 mm i było wyposażone w wyświetlacz, ułatwiający diagnostykę.

W roku 2012 pojawiła się druga generacja sterowników – PNOZmulti 2. Ten niewielki sterownik ma jednostki bazowe PNOZ m B0, a od roku 2015 – PNOZ m B1, obydwie o szerokości 45 mm i z wyświetlaczem. W ofercie dostępna jest również szeroka gama modułów rozszerzeń, spełniających praktycznie wszystkie wymagania związane z bezpieczeństwem. Można je zastosować między innymi do monitorowania wyłączników, osłon, kurtyn świetlnych, przekaźników sterowania dwuręcznego, zaworów bezpieczeństwa pras, wartości analogowych i monitorowania ruchu. Koncepcja modułowa umożliwia dopasowanie sterownika do konkretnego zastosowania.

Sterownik PNOZmulti 2 spełnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, aż do PL e/kat. 4 wg normy PN-EN ISO 13849-1 i SIL CL 3 wg normy PN-EN/IEC 62061, w zależności od aplikacji.

Jednostka bazowa PNOZ m B0 wyposażona jest w dwadzieścia bezpiecznych wejść, w tym osiem konfigurowalnych jako wyjścia standardowe, cztery bezpieczne wyjścia półprzewodnikowe oraz cztery wyjścia testujące. W razie potrzeby można dołączyć do sześciu modułów rozszerzeń. Do jednostki bazowej PNOZ m B0 można podłączyć moduły Fieldbus do komunikacji standardowej wyższego poziomu lub moduły do połączeń bezpiecznych między jednostkami bazowymi. Sterownik PNOZ m B0 można programować przez gniazdo USB – program jest zapisywany również na karcie pamięci.

W 2023 roku do rodziny dołączyły dwie nowe jednostki bazowe: PNOZ m B0.1 oraz PNOZ m C0. Pierwsza z nich różni się od m B0 możliwością rozszerzenia tylko o jeden moduł, zaś m C0 jest jedynym w swoim rodzaju małym, nierozszerzalnym, swobodnie konfigurowalnym przekaźnikiem bezpieczeństwa z ośmioma wejściami i czterema wyjściami w obudowie o szerokości 22,5 mm!

W porównaniu do pozostałych jednostek bazowych, PNOZ m B1 ma wbudowane tylko testowe wyjścia impulsowe. Liczba wejść/wyjść zależy od zastosowanych modułów rozszerzeń. Użytkownik kupuje tylko te rozszerzenia, które są potrzebne do wdrożenia jego aplikacji. Jednostka PNOZ m B1 jest wyposażona w wydajne procesory i umożliwia realizację nawet czterokrotnie większych programów niż w przypadku PNOZ m B0. Po prawej stronie PNOZ m B1 można rozbudować o dwanaście modułów bezpiecznych i równocześnie aż sześć modułów standardowych. PNOZ m B1 ma także wbudowane dwa złącza Ethernet, za pomocą których można programować urządzenie. Programy są przechowywane na przenośnej pamięci USB. Jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników, którzy potrzebują rozwiązań automatyzacji do różnych typów maszyn. Wbudowany moduł Modbus/ TCP umożliwia komunikację bezpośrednio z jednostki bazowej.

Elastyczne podejście do aplikacji i branży

Moduły rozszerzeń służą do rozbudowy jednostek bazowych, w zależności od potrzeb. Dostępne są moduły z bezpiecznymi wejściami lub z kombinacją bezpiecznych wejść i wyjść w technologii półprzewodnikowej lub przekaźnikowej. Moduły monitorowania ruchu zapewniają bezpieczne monitorowanie aż do 20 osi na jednostkę bazową m B1. Sterownik PNOZmulti 2 ma również moduły służące do bezpiecznego monitorowania pras mechanicznych. Dwubiegunowy moduł wyjściowy służy do sterowania zaworami bezpieczeństwa pras. Certyfikowane bloki pras w programie PNOZmulti Configurator zapewniają bezpieczeństwo aplikacji.

Do monitorowania wartości procesowych służą bezpieczne analogowe moduły wejściowe. W tym celu w programie PNOZmulti Configurator pojawiły się nowe bloki programowe funkcji wprowadzania, skalowania, monitorowania i obliczeń.

Modułowe kompleksowe rozwiązania systemowe

Rozwiązania oparte na sterownikach PNOZmulti 2 można elastycznie modyfikować. Na przykład kilka bramek w maszynie można zabezpieczyć za pomocą rygli PSENmlock lub wyłączników bezpieczeństwa PSENcode, a dostęp do maszyny zabezpieczyć za pomocą kurtyny świetlnej PSENopt II. Wszystkie elementy można podłączyć do jednostki bazowej lub do modułów rozszerzeń, tak samo jak przyciski e-stop. Bramki można bezpiecznie połączyć szeregowo, także z użyciem urządzenia Safety Device Diagnostics (SDD), co umożliwia sprawdzenie stanu poszczególnych czujników. W połączeniu z urządzeniem PITmode, sterownik PNOZmulti 2 umożliwia zarządzanie kontrolą dostępu i wyborem trybu pracy. Operator uzyskuje dostęp do poszczególnych funkcji i trybów pracy za pomocą kluczy RFID. W połączeniu z oprogramowaniem do wizualizacji PASvisu możliwe jest stworzenie przeglądu całej instalacji. Usterkę można szybko wykryć, ograniczając tym samym czas przestoju.

Oprogramowanie

Do programowania sterownika PNOZmulti służy PNOZmulti Configurator. Jest on intuicyjny i umożliwia graficzną konfigurację złożonych procesów przez użytkownika nieposiadającego wiedzy programistycznej. PNOZmulti Configurator zapewnia wsparcie podczas projektowania, tworzenia dokumentacji i uruchamiania. Użytkownicy wybierają potrzebne im bloki funkcyjne i tworzą wymagane połączenia metodą "drag and drop".

Światowy standard bezpieczeństwa

Dzięki konfigurowalnym sterownikom PNOZmulti firma Pilz stworzyła uznany na całym świecie standard ochrony ludzi i maszyn, spełniający wymagania norm. Konfigurowalne sterowniki PNOZmulti 2 zachowały niezawodność i powtórzyły sukces uznanych na całym świecie sterowników PNOZmulti pierwszej generacji.

Od ponad 20 lat typowy obszar ich zastosowania stanowią maszyny specjalnego przeznaczenia, produkowane seryjnie, maszyny do obróbki i pakowania, maszyny montażowe i napełniające. Od kilku lat sterowniki PNOZmulti zapewniają bezpieczeństwo w kolejkach linowych, dźwigach portowych, turbinach wiatrowych lub w wesołych miasteczkach. Sprawdzają się również do sterowania pracą palnika, na przykład w silnikach gazowych, elektrociepłowniach i piecach.

 

Pilz
https://www.pilz.com/pl-PL