Intel nie widzi zagrożeń ze strony ARM

Intel nie dostrzega zagrożeń dla swojego biznesu ze strony brytyjskiej firmy ARM i nie ma zamiaru uczestniczyć w rozbudowie żadnych alternatywnych wobec własnej architektur procesorów, stwierdził w maju prezes Intela Paul Otellini.

Posłuchaj
00:00

Model biznesowy, który dzieli wytworzenie wartości pomiędzy wielu graczy, w tym licencjobiorcę własności intelektualnej, projektanta układu oraz producenta kontraktowego został określony jako słabszy od realizowanego przez Intela modelu IDM.

Intel nie dostrzega żadnych zagrożeń ze strony ARM, potencjalnie konkurencyjnej architektury procesorów do laptopów czy serwerów. Architektura Intela, stwierdził Otellini, oferuje najlepszą jakość i jest najbardziej popularna wśród zainstalowanych rdzeni, dodając, że jego krzem jest najlepszy na świecie.

Według niego marże Intela są wyższe zarówno od producentów typu fabless jak i pure play, bo takie są etapy produkcji procesorów w przypadku rdzeni ARM czy również MIPS. Z tego punktu widzenia, „trudno zarabiać pieniądze w tym środowisku [licencjonowania własności intelektualnej]”, podsumował. Od momentu powstania firmy do końca I kw. 2010 r. Intel dostarczył na rynek 3,3 miliarda rdzeni procesorów. Dalsze perspektywy biznesu są, zdaniem prezesa, doskonałe.

Powiązane treści
Sandy Bridge: grafika wbudowana w procesor
Akcje ARM zwyżkują na skutek zapowiedzi Microsoftu
TI dostosował układ ARM Sitara do sieci Profibus
TI stawia na rdzeń ARM Eagle
Intel utracił udział w rynku PC
ARM i TSMC rozwijają współpracę przy procesie 20nm
Intel z Micronem przechodzą do procesu 25nm
Zielone światło od Della i IBM dla serwerów opartych na ARM
Knights Corner – nowe wielordzeniowe procesory od Intela
Infineon rozmawia z Intelem o sprzedaży oddziału układów bezprzewodowych
Intel dostosował Android do Atoma
Samsung kupił licencję rdzenia graficznego ARM Mali
ARM wyprzedzi Intela na rynku MID w 2013 r.
Zysk Intela w 4 kw., pomimo kosztownej ugody z AMD
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów