Niemcy światowym liderem inwestycji w fotoogniwa
| Gospodarka ArtykułyEuropejski rynek produkcji energii elektrycznej przy użyciu baterii słonecznych wzrastał w ciągu ostatnich lat w dość nierównym tempie, od 40 do 60% rocznie. Ponad połowa nowych instalacji energetycznych w Europie jest oparta na źródłach odnawialnych, głównie są to instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne.
W 2008 r. na nowe instalacje o łącznej wydajności 24GW aż 8,5GW przypadło na turbiny wiatrowe, a 4,5GW na moduły słoneczne, w tym ponad 2GW w samej Hiszpanii, montowane głównie na farmach słonecznych. Na koniec 2009 r. sumaryczna wydajność ogniw słonecznych zainstalowanych na całym świecie wzrosła o 7,3GW, do 23GW, z czego w Europie zlokalizowanych było ich łącznie ponad 70%, a ponad połowa nowych instalacji przypadła na Niemcy (rys. 1).
Nowe instalacje w 2009 r. w Hiszpanii skurczyły się do 2% wydajności dla całej Europy ze względu na obniżoną obowiązkową taryfę odkupu energii słonecznej (FiT). W Niemczech zainstalowano baterie słoneczne o łącznej wydajności 3,8GW, większość na dachach wolno stojących domów. W ten sposób niemiecki rynek PV urósł aż o 68%. Dzięki korzystnym dla producentów zmianom obowiązkowych taryf odkupu, o ponad połowę wzrósł w 2009 r. sektor fotowoltaiczny we Włoszech.
Wydajność instalacji PV na Półwyspie Apenińskim zwiększyła się do 700MW, czyniąc Włochy drugim największym w Europie inwestorem w branżę PV. W Niemczech – największym rynku fotowoltaicznym na świecie – w roku 2010 wprowadzono niższe obowiązkowe taryfy, w związku z czym część analityków obawia się spadku nowych instalacji PV.
Jednak stowarzyszenie EPIC (European Photonics Industry Consortium) oceniając, że analitycy często nie do końca rozumieją specyfikę niemieckiego rynku, prognozują jego wzrost w roku obecnym o 20%, tj. do około 4,4GW.
W Niemczech koncentrują działalność zarówno dostawcy narzędzi do produkcji fotoogniw, m.in. Roth & Rau i Centrotherm, jak i sami dostawcy modułów słonecznych, a wśród nich największy na świecie producent, firma Q-Cells. Za wysokim wzrostem w Niemczech przemawiać może dynamika wzrostu w poszczególnych miesiącach 2009 r., charakteryzująca się stopniowym wzrostem, ze skokiem wydajności nowych instalacji w grudniu aż o 1,5GW.
EPIC prognozuje podłączenie w 2010 r. na świecie instalacji PV o łącznej wydajności 9GW, co oznaczałoby wzrost rynku o 20%. Zgodnie z tymi przewidywaniami, pomimo szybkiego rozwoju technologii fotowoltaicznej na świecie, Europa pozostanie największym rynkiem energii słonecznej, koncentrując u siebie ponad 50% wszystkich instalacji.
Marcin Tronowicz