wersja mobilna
Online: 651 Sobota, 2018.02.24

Biznes

Microsemi przejmuje Actela i wchodzi na rynek FPGA

wtorek, 04 stycznia 2011 10:08

Microsemi, firma z branży układów analogowych i mixed-signal za 400 mln dol. przejęła Actela, dostawcę programowalnych układów logicznych. Dzięki transakcji Microsemi rozszerzy swoją ofertę produktową, czym ma nadzieje przyciągnąć kluczowych klientów z branży lotniczej, kosmicznej, obronnej i przemysłowej. Jest również prawdopodobne, że firma zaprzestanie tworzenia nowych projektów pod marką Actel do niektórych aplikacji.

Prezes Microsemi zapowiedział "zaprzestanie zaangażowania" Actela w "nieproduktywne" aplikacje na rynki komercyjne, gdzie firma nie radzi sobie z konkurencją Xilinksa oraz Altery. Podkreślił, że próba ścigania się z dwoma wielkimi konkurentami przyczynia się do zmniejszenia rentowności firmy.

Słowa prezesa były interpretowane jako chęć wycofania się z produkcji części portfolio Actela, niemniej opinii było wiele, w tym również takie, że firma nie będzie likwidować jakichkolwiek produktów Actela. Prawdopodobnie więc zwycięży wersja pośrednia, w której Microsemi nie będzie rozwijać nowych urządzeń na obszary, w których mała atrakcyjność Actela nie zapewni wysokiej marży.

Niespodziewane przejęcie

Oferta Microsemi była dla obserwatorów wielkim zaskoczeniem, gdyż branża analogowa i FPGA to zupełnie różne rynki. Jednak kierownictwo firmy podkreśla, że liczy na wykorzystanie zjawiska synergii w segmencie wojskowym, lotniczym i kosmicznym. Z powodów fundamentalnych Actel jest idealną firmą do przejęcia, gdyż w historii odnosił wiele sukcesów na tych rynkach. Według przedstawicieli Microsemi, celem transakcji nie jest wejście na rynek FPGA, ale rozwój branż, na których obie firmy radzą sobie bardzo dobrze.

Na pierwszy rzut oka może być trudno zauważyć miejsce na taką synergię pomiędzy dostawcą układów FPGA a firmą z branży analogowej i mixed-signal. Jednak z perspektywy dostawcy układów chcącego przedstawić klientom szerszą ofertę produktową ruch ten ma dużo sensu. Przejęcie jest częścią strategii Microsemi polegającej na dążeniu do stania się dostawcą produktów o najwyższej wartości. Według analityków z FBR Capital Markets, przejęcie podniesie wartość portfolio firmy oraz umożliwi dostarczanie jej klientom z branży obronnej, lotniczej i kosmicznej bardziej złożonych rozwiązań systemowych.

Transakcja przyczyni się do zwiększenia oferty produktowej Microsemi o przeznaczone na rynek lotniczy i kosmiczny układy Flash FPGA, FPGA małej mocy, FPGA odporne na promieniowanie, FPGA z rodziny SmartFusion ze zintegrowanym mikrokontrolerem ARM oraz technologie antysabotażowe. Według kierownictwa Microsemi, produkowane przez Actela FPGA małej mocy, mixed-signal oraz odporne na promieniowanie, są dla klientów najbardziej wartościowe, a więc mogą być źródłem największych zysków.

80% wspólnej bazy klientów

Według kierownictwa Microsemi, obie firmy mają 80% wspólnych klientów. Ponadto Actel dominuje na wielu rynkach m.in. wojskowym, lotniczym, kosmicznym i przemysłowym. Według firmy analitycznej FBR Capital Markets, 46% dochodów Actela pochodzi z rynku wojskowego, lotniczego i kosmicznego, 35% z przemysłowego, a 7% z komunikacyjnego. Przejęcie Actela jest najdroższym i najbardziej ambitnym z dotychczasowej półrocznej serii przejęć Microsemi.

Do jednej z tych transakcji zalicza się przejęcie majątku VT Silicon, producenta rozwiązań RFIC typu multiband na rynek przenośnych urządzeń bezprzewodowych broadband. W kwietniu 2010 Microsemi wydał około 100 mln dol. na przejęcie White Electronic Design, firmy specjalizującej się w układach scalonych oraz modułach do aplikacji wojskowych, lotniczych i kosmicznych. Z kolei w roku 2009 Microsemi przejął takie firmy, jak Spectrum Microwave, Electro Module, Endwave oraz Nexem.

Według kierownictwa Microsemi, przejęcia są częścią procesu ewolucji firmy z dostawcy komponentów dyskretnych do dostawcy zintegrowanych rozwiązań systemowych. Firma staje się coraz bardziej znacząca z dochodami na poziomie 200 mln dol. na kwartał. Zarządzający podkreślają, że będąca częścią portfolio Actela innowacyjna rodzina produktów SmartFusion, do której należą FPGA typu mixed-signal oparte na rdzeniu ARM Cortex-M3 i programowalnych blokach analogowych, doskonale pasuje do strategii Microsemi.

Actel zajmuje w rynku FPGA czwarte miejsce z udziałem na poziomie około 6%. Dochody w 2009 roku wyniosły 191 mln dol., nieznacznie poniżej osiągniętych przez Lattice Semiconductor 194 mln dol. Obie te firmy gonią znajdujące się na dwóch czołowych miejscach Xilinksa i Alterę (1,8 i 1,2 mld dol).

Niewielki wpływ na rynek

Według analityków Gleacher & Co., ze względu na rozmiar Actela, jego przejęcie przez Microsemi będzie miało niewielki wpływ na rynek. Firma próbowała odnieść sukces w konkurencji z Xilinksem i Alterą na rynkach komercyjnych ze swoimi FPGA bazującymi na Flash, jednak prawdopodobnie Microsemi zrezygnuje z kontynuowania tych działań. Niemniej Microsemi traktuje Actela jako maszynkę do robienia pieniędzy i jest dosyć prawdopodobne, że utrzyma pewien poziom inwestycji w układy FPGA typu antifuse.

Podczas gdy przejęcie Actela nie będzie miało dużego materialnego wpływu na rynek programowalnych układów logicznych, naruszy ono status quo ustanowione lata temu. Mimo że powstały w 1985 roku Actel nigdy nie był dominującym dostawcą na rynku, udało mu się przetrwać jako jednej z czterech samodzielnych firm, w przeciwieństwie do wielu innych. Około 50 firm sprzedawało układy FPGA od momentu ich wynalezienia w późnych latach 80. i większość z nich opuściła rynek, zakończyła działalność lub została przejęta.

Oprócz czterech dostawców FPGA o ustalonej pozycji, na rynku funkcjonuje kilka obiecujących startupów, w tym Achronix, Tabula oraz SiliconBlue Technologies. Niektóre z uznanych firm półprzewodnikowych, jak Atmel czy Cypress Semiconductor, również mają niewielkie udziały w rynku programowalnych układów logicznych. Innym powodem, dla którego Microsemi zainteresował się producentem FPGA, jest relatywnie duży sukces Atmela na rynku rosyjskim. Microsemi nie odniósł tam takich sukcesów, a jest to obszar rozległy i pełen możliwości. Ponadto, firma liczy, że przejęcie pomoże jej w otwarciu się na inne rynki.

Grzegorz Michałowski

 

World News 24h

sobota, 24 lutego 2018 15:58

China’s Huawei is forging closer commercial ties with big telecom operators across Europe and Asia, putting the company in prime position to lead the global race for next-generation 5G networks despite U.S. allegations it poses a security threat. Huawei’s dominant position in China - set to become the world’s biggest 5G market by far - is well-documented. However it has also been making in-roads in the rest of world to compete with rivals Ericsson and Nokia in several lucrative markets, including countries that are longstanding U.S. allies. 5G networks, now in the testing stage, will rely on denser arrays of small antennas and the cloud to offer data speeds up to 50 or 100 times faster than current 4G networks and serve as critical infrastructure for a range of industries.

więcej na: www.reuters.com