Europa bez jednomyślności o wsparciu płytek 450mm

Podczas konferencji najważniejszych producentów półprzewodników w Europie na temat strategii rozwoju branży (Industry Strategy Symposium) na przełomie lutego i marca br. zorganizowanej przez organizację SEMI we Francji przedstawicie firm poróżnili się opiniami w kwestii potencjalnego wspierania przez Unię Europejską technologii produkcji płytek krzemowych o średnicy 450mm.

Posłuchaj
00:00

W dyskusji udział wzięli m.in. reprezentanci NXP, X-Fab, Lfoundry, STMicroelectronics i GlobalFoundries. Wielu dyskutantów zwróciło uwagę, że wydawanie pieniędzy europejskich podatników na badania dotyczące płytek 450-milimetrowych może spowodować uszczuplenie funduszy przeznaczanych na wsparcie rozwoju innych półprzewodników, takich jak układy mixed-signal, w.cz., MEMS i inne urządzenia wytwarzane w procesie CMOS.

Z drugiej strony dyskutanci docenili niedawne zainteresowanie Komisji Europejskiej zaawansowaną technologią wytwarzania układów scalonych. Wyrażono opinie, że Europa nie może jedynie świadczyć usług, i że trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać przemysł półprzewodnikowy na kontynencie.

Powiązane treści
Powstaje fabryka układów Intela na płytkach 450mm
TSMC dołączył do Sematechu
Technologia 450mm przybliża się z każdym rokiem
Sematech i 450-mm płytki podłożowe
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów