Embedded World - systemy wbudowane stają się coraz popularniejsze

| Gospodarka Artykuły

Embedded World to największa na świecie międzynarodowa impreza targowa poświęcona systemom wbudowanym, a więc komputerom, mikrokontrolerom, oprogramowaniu, wyświetlaczom i narzędziom projektowym, sterownikom i układom peryferyjnym towarzyszącym sterowaniu i pomiarom.

Embedded World - systemy wbudowane stają się coraz popularniejsze

Tegoroczne targi odbyły się w dniach 28 lutego - 1 marca i zgromadziły ponad 700 firm z całego świata. W stosunku do ubiegłego roku gości było o 17% więcej, a wystawców o 9%, co skwapliwie odnotowali organizatorzy, bo w niejasnych czasach, gdy wiele imprez targowych boryka się z problemami, już brak spadków jest sukcesem.

Wzrost znaczenia targów to z pewnością pochodna tego, że systemy embedded odgrywają coraz ważniejszą rolę w przemyśle i naszym życiu. Liczba mikrokontrolerów ukrytych w samochodzie, sprzęcie AGD, elektronice konsumenckiej stale rośnie. Coraz więcej funkcjonalności zależy od oprogramowania, a wiele usprawnień i nowości jest dzisiaj efektem użycia procesorów, kontrolerów, wyświetlaczy i innych podobnych elementów.

Trudno w krótki sposób opisać zakres tego, co jest pokazywane na targach, gdyż tematyka związana z systemami wbudowanymi jest bardzo rozległa, łączy w całość automatykę, elektronikę i przemysł.

Wystawcami targów jest wiele międzynarodowych koncernów: dystrybutorów podzespołów, producentów mikrokontrolerów, procesorów, komputerów, wyświetlaczy, twórców oprogramowania i narzędzi. Są też organizacje branżowe, przedstawicielstwa środowisk naukowych, wiele małych firm z Niemiec i zagranicy, które maja jeden niszowy produkt i przyjeżdżają do Norymbergii, aby zaistnieć w tym środowisku.

Embedded World w Norymberdze to także platforma dyskusyjna, gdyż nieodłączną częścią imprezy jest konferencja na tematy związane z projektowaniem, trendami, nowościami i podobnymi istotnymi zagadnieniami wpływającymi na rozwój i potencjał tego obszaru rynku. Lista seminariów i tematów dyskusji objęła kilkadziesiąt pozycji.

Tematyka wystąpień obejmowała wszelkie zagadnienia związane z systemami wbudowanymi, choć wiele z nich służyło zaprezentowaniu nowych produktów, także wyświetlaczy. To właśnie te elementy już drugi rok były w centrum uwagi i poświęcono im wiele uwagi w dyskusjach.

Polskie firmy na EW

Polskie głosy na targach są słyszalne coraz częściej, gdyż Norymberga leży stosunkowo blisko od granic Polski i wiele firm wysyła swoich pracowników przynajmniej na 1 dzień. Niemniej wystawców z Polski nie ma wielu. Zabrakło TME, która pojawiała się poprzednich latach, a za to pojawiła się Elproma Elektronika, która miała własne stoisko oraz JM Elektronik, który wraz z innymi kluczowymi europejskimi dystrybutorami pokazywał się w obrębie firmy iEi Technology.

Stoisko firmy iEi Technology prezentowało ciekawe wdrożenia oparte na produktach tej firmy. W tym zakresie JM elektronik zaprezentował wdrożenie zaawansowanego systemu obsługi imprez masowych, które działa na jednym ze śląskich stadionów. Elementem systemu są komputery panelowe AFL-15A-N270.

Z kolei dla Elpromy targi były okazją do prezentacji dorobku firmy związanego z komunikacją M2M, w której Elproma specjalizuje się od lat oraz rozwijanych technologii synchronizacji czasu w sieciach i serwerów czasu. Niemniej jak na wielkość naszego kraju, taka reprezentacja nie wygląda imponująco.

Robert Magdziak