Polska Armia bliżej zakupu średniej wielkości samolotów bezzałogowych

Postępowanie w sprawie zakupu przez Polską Armię dronów, bezpilotowych środków latających (BŚL), zostało rozpoczęte na wniosek Sztabu Generalnego, poinformowała w lipcu br. rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia w MON Małgorzata Ossolińska. Polskie Siły Zbrojne już używają małych, zdalnie sterowanych samolotów zwiadowczych takich jak izraelskie Orbitery i Aerostary z Aeronautics Defense System, a także mini BŚL FlyEye produkowane przez ożarowską spółkę WB Electronics.

Posłuchaj
00:00

To jednak niewielkie lub wręcz miniaturowe samoloty, wykorzystywane do obserwacji i rozpoznania na krótkim dystansie.

Średnie bezpilotowce, jakie mogą być celem zakupu Polskiej Armii, mają udźwig do kilkuset kilogramów, więc oprócz aparatury obserwacyjnej i radarowej mogą przenosić broń, czyli precyzyjne, kierowane rakiety, podało pismo Raport WTO.

Obecnie największe szanse na złożenie oferty dostaw średnich BŚL mają znani liderzy tej wąskiej specjalności, tacy jak izraelski Elbit, producent dronów Hermes, amerykański General Atomics, producent Predatorów i ich następcy MQ-9 Reaper, francuski Dassault czy Northrop-Grumman z USA, producent największych i najdroższych BŚL, Global Hawków.

Marcin Tronowicz

źródło: Rzeczpospolita

Powiązane treści
MON rozważa możliwość przyspieszenia programu zakupu bezzałogowców
System Proteus dla służb antykryzysowych
Bezzałogowy kombajn fedruje w KGHM
Śmigłowcowy gigant zapowiada inwestycje. Miliardowe przetargi w tle
MON rozważa kolejny zakup dronów na potrzeby polskiej armii
Bezzałogowe pojazdy nakręcają popyt na układy bezprzewodowe
WB Electronics i Radmor rozpędzą technologicznie zbrojeniówkę
Skarb Państwa przekaże Bumarowi resztę swoich udziałów w 8 spółkach zbrojeniowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów