Bezzałogowy kombajn fedruje w KGHM

W KGHM testowany jest bezprzewodowo sterowany kombajn, przeznaczony do wydobycia rud miedzi, który ma zastąpić pracę ludzi w najtrudniejszych miejscach. Maszynę opracowano w ramach firmowej strategii tworzenia inteligentnych kopalń, aby zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność pracy. To pierwszy tego typu projekt w kopalniach miedzi. Bezzałogowy kombajn został skonstruowany specjalnie na potrzeby KGHM, jest testowany od kilku miesięcy.

Posłuchaj
00:00

Maszyna ma przede wszystkim zastąpić pracę górników w najbardziej niebezpiecznych rejonach, gdzie istnieje największe zagrożenie związane z tąpaniami, wysoką temperaturą czy zapyleniem. - Jednym z remediów na problemy jest oparcie pewnych działań kryzysowych na innowacji. Chodzi o to, by te potrzeby, które mamy na dole, związane np. z wysoką temperaturą, małą miąższością złoża, przekuć na pozytyw, czyli np. zastosować odpowiednie maszyny, coś w rodzaju kombajnu, który "łupie" na złożach rud miedzi - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.

Według Wirtha o pełnym sukcesie wdrożenia bezzałogowego kombajnu trzeba myśleć w kategorii dwóch, trzech lat. Naukowcy pracują nad dalszym udoskonaleniem maszyny. Docelowo ma ona być wyposażona w skanery rentgenowskie weryfikujące zawartość miedzi w skale, czujniki twardości, temperatury i wilgotności materiału oraz głowicę urabiającą z automatyczną regulacją obrotów.

źródło: newseria.pl

Powiązane treści
NCBiR po raz kolejny dofinansuje systemy bezzałogowe
KGHM będzie produkować ogniwa fotowoltaiczne
Polska Armia bliżej zakupu średniej wielkości samolotów bezzałogowych
Bezzałogowe pojazdy nakręcają popyt na układy bezprzewodowe
Praktyczne zastosowanie MEMS-ów w platformach bezzałogowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów