Spinacz łączy twórców i przedsiębiorców

| Gospodarka Artykuły

Portal spinacz.edu.pl stanowi platformę wymiany informacji na temat powstałych projektów oraz prac w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania. Autorzy projektów Open Source mogą bezpłatnie promować swoje projekty i znaleźć instytucję, która wdroży ich pomysły. Do końca kwietnia 2013 r. trwać będzie konkurs na najlepszy akademicki projekt Open Source.

Spinacz łączy twórców i przedsiębiorców

W 2011 r. Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania rozpoczęła realizację projektu pt. "Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji - platforma współpracy SPINACZ". Projekt trwał do 31 grudnia 2011 r. i miał wypracować skuteczne metody kontaktu pomiędzy środowiskiem naukowym a sektorem gospodarczym.

Od lipca 2012 r. zaczął się nowy etap w rozwoju serwisu. Do projektu dodano nowe funkcje i skierowano go do przedsiębiorców, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, studentów i twórców oraz instytucji z otoczenia biznesu. Jego celem jest upowszechnianie wśród przedsiębiorców informacji o innowacyjnych projektach, powstających w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania.

W ramach projektu spinacz.edu.pl prowadzony jest konkurs na "Najlepszy akademicki projekt Open Source". Mogą brać w nim udział studenci, członkowie kół naukowych, samorządów studenckich oraz pracownicy uczelni. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną oraz weźmie udział w naukowo-biznesowej konferencji, na której będzie mógł dokonać prezentacji pomysłu.

Baza "spinacza" daje możliwość łączenia między sobą wybranych inicjatyw. Każdy użytkownik może skontaktować się z osobą realizującą projekt w celu nawiązania współpracy. Odwiedzający portal internauci mogą oceniać projekty. Oddawane głosy zmieniają pozycjonowanie projektów w danym dziale.

Obecnie projekt łączący twórców i przedsiębiorców współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej".

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również