Według raportu firmy Ericsson Nowy Jork najlepiej wykorzystuje technologie teleinformatyczne w biznesie
| Gospodarka ArtykułyEricsson opublikował trzecią edycję rankingu Networked Society City Index oraz raport zawierający analizę korzyści uzyskiwanych dzięki zastosowaniu rozwiązań teleinformatycznych w 25 największych miastach świata. W raporcie wymieniono różne przykłady ich pozytywnego wpływu na innowacyjność i przedsiębiorczość. Wykazano zwiększenie liczby nowych możliwości biznesowych, poprawę dostępu do rynku oraz obniżenie kosztów transakcji między przedsiębiorstwami.
Dwie poprzednie edycje koncentrowały się na korzyściach dla samych miast i ich mieszkańców, tematem obecnej są korzyści dla przedsiębiorstw. Po uwzględnieniu dodatkowych wskaźników opisujących życie gospodarcze udało się określić stopień korelacji między poziomem rozwoju teleinformatyki i możliwościami jej wykorzystania w biznesie. Nowy Jork, Sztokholm i Londyn uplasowały się na czołowych miejscach rankingu.
Wykorzystując rozwiązania teleinformatyczne firmy mogą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i usługi, takie jak strumieniowa transmisja muzyki i filmów, handel elektroniczny czy przetwarzanie w chmurze. Rozszerzeniu ulega geograficzny zasięg działania przedsiębiorstw i wyspecjalizowanych, niszowych firm. Dla prowadzenia transakcji mniej istotna staje się odległość między siedzibami dostawców, partnerów i klientów.
- Stwierdziliśmy, że nie przedsiębiorstwa i instytucje, ale użytkownicy indywidualni w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju gospodarczego powiązanego z rozwojem teleinformatyki. Organy administracji publicznej dopasowują swoje działanie do zmieniających się potrzeb obywateli, a przedsiębiorstwa korzystają z innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych w celu zwiększenia wewnętrznej efektywności. Co ważniejsze, odpowiednie decyzje administracyjne mają wpływ na rozwój zastosowań teleinformatyki w przedsiębiorstwach. Dlatego zmiany proceduralne, regulacje prawne i planowanie w połączeniu z pracami badawczymi, wsparciem nowatorskich przedsięwzięć i finansowaniem stanowią kluczowe czynniki postępu. Są to niezwykle ważne elementy ułatwiające firmom różnej wielkości bardziej efektywną komunikację i współpracę, a także funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku - mówił Patrik Regårdh z Laboratorium Społeczeństwa Sieciowego (Networked Society Lab) firmy Ericsson.
Na dodatnią korelację między rozwijaniem technologii teleinformatycznych a wskaźnikami rozwoju ekonomicznego wskazuje wiele raportów naukowych i analiz przykładów biznesowych. Z raportu opublikowanego w 2012 r. przez Wyższą Szkołę Handlową w Sztokholmie wynika, że wzrost upowszechnienia dostępu szerokopasmowego o 1% powoduje wzrost liczby nowych przedsiębiorstw o 3,8%.
źródło: Ericsson