Ericsson: 85% ludności świata znajdzie się w zasięgu szybkiego mobilnego Internetu w 2017 r.

Dla wielu ludzi na świecie telefon przenośny będzie jedynym środkiem dostępu do Internetu. Według opublikowanego właśnie przez firmę Ericsson drugiego "Raportu o ruchu i rynkach" - na temat pulsu społeczeństwa sieciowego - do 2017 r. 85% ludności świata będzie miało możliwość dostępu do Internetu przez sieć 3G, a liczba abonamentów na urządzenia mobilne zbliży się do 9 miliardów (na koniec 2011 r. było to 6 miliardów). Do tego dojdą subskrypcje połączeń maszyna-maszyna.

Posłuchaj
00:00

Ponadto przewiduje się, że liczba abonamentów na szerokopasmowy mobilny dostęp do Internetu wzrośnie z jednego miliarda pod koniec 2011 r. do pięciu miliardów w 2017 r.

Rys. 1 Liczba abonamentów na urządzenia mobilne do 2017 r. (źródło: Ericsson)

W swoim raporcie Ericsson przewiduje również, że do 2017 r. połowa ludności świata znajdzie się w zasięgu sieci LTE/4G. Liczba abonamentów na smartfony wzrośnie z 700 milionów w 2011 r. do około 3 miliardów w 2017 r.

Całkowity ruch związany z mobilną transmisją danych stale się zwiększa - w okresie od I kw. 2011 do I kw. 2012 podwoił się - a główną tego przyczyną jest przesyłanie wideo. Również smartfony są - i nadal będą - istotnym czynnikiem zwiększającym ruch danych. W okresie od 2011 r. do 2017 r. ilość danych przesyłanych za pomocą urządzeń mobilnych wzrośnie 15-krotnie.

Rys. 2 Rozkład mobilnego ruchu internetowego pod względem wykorzystywanych aplikacji (źródło: Ericsson)

Douglas Gilstrap, wiceprezes i dyrektor ds. strategii w firmie Ericsson, powiedział: "Dzisiaj ludzie uważają dostęp do Internetu za podstawowe wymaganie w stosunku do każdego urządzenia. Efektem takiego nastawienia jest rosnące zapotrzebowanie na mobilną komunikację szerokopasmową i wzrost ruchu związanego z przesyłanie danych. Operatorzy zdają sobie sprawę, że otwiera to nowe możliwości biznesowe, i starają się ułatwiać ten rozwój zapewniając użytkownikom wysoką jakość usług dzięki szybkiej transmisji danych przez sieci o dużej wydajności. Obecnie około 75% sieci HSPA na całym świecie zostało już dostosowanych do maksymalnej szybkości 7,2 Mb/s lub większej, a około 40% nawet do 21 Mb/s".

Dane opublikowane w raporcie pokazują także różnice pomiędzy krajami i regionami. Jak chodzi o rozwój sieci bezprzewodowych, najwięcej abonamentów w jednym kraju przybyło w Chinach - 39 milionów w I kw. 2012 r. Na drugim miejscu znalazły się Indie - 25 milionów. Ogółem w regionie Dalekiego Wschodu przybyło 93 mln. abonamentów, a na drugim miejscu jest Afryka z 30 milionami.

Główny i stały trend przedstawiony w raporcie polega na tym, że wszystko staje się mobilne. Taki kierunek ewolucji kształtuje się pod wpływem użytkowników, którzy coraz częściej oczekują możliwości łączenia się w dowolnym miejscu i czasie oraz korzystania z wideo, usług udostępnianych w chmurze i Internetu - a także w wyniku zapotrzebowania na połączenia maszyna-maszyna.

źródło: Ericsson

Powiązane treści
Polkomtel i Ericsson testują bardzo szybki internet mobilny
Dobre perspektywy dla Internetu przedmiotów. Czy motorem wzrostu będą Chiny?
IBM i Ericsson skonstruują anteny 5G
Ericsson uruchamia w Szwecji pierwsze globalne centrum ICT
Ruszyła budowa Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego
Do końca roku Internet w 150 warszawskich autobusach
Indyjski operator Reliance Communications i Ericsson zawarli kontrakt na miliard dolarów
"Produkt Roku" dla Ericssona od magazynu Electronic Products
Według raportu firmy Ericsson Nowy Jork najlepiej wykorzystuje technologie teleinformatyczne w biznesie
Oliver Kanzi nowym prezesem firmy Ericsson w Polsce
Rynek procesorów mobilnych wykorzystywanych w smartfonach wzrósł o 70 proc. w 2011 r.
Szeroki front mobilnych urządzeń w 2011 r.
Mobilny dostęp do Internetu - ARM i Intel w natarciu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów