Ruszyła budowa Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego

| Gospodarka Artykuły

Realizacja projektu CBPIO obejmuje budowę centrum danych oraz obiektu laboratoryjno-biurowego. Łączna wartość inwestycji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej wynosi blisko 100 mln zł. Kamień węgielny pod budowę centrum wmurowano w Poznaniu we wtorek 18 czerwca. Obiekt ma być gotowy w 2015 r. Laboratoria CBPIO będą zintegrowane z siecią PIONIER i za jej pośrednictwem dostępne dla polskiego i zagranicznego środowiska naukowego oraz podmiotów działających w obszarze badań i innowacji ICT.

Ruszyła budowa Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego

Budowany kompleks będzie główną siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które jest operatorem światłowodowej, krajowej sieci naukowej PIONIER, operatorem miejskiej sieci światłowodowej POZMAN i Centrum Komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej. PCSS jest też liczącym się w świecie centrum badawczo-rozwojowym w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych.

- Centrum rozpoczynało działalność w 1993 roku od sześciu pracowników. Obecnie liczy ich 300. Do tego czasu zrealizowało ponad 130 projektów, stając się instytucją znaną w Europie i na świecie. To miejsce, które mieliśmy dotychczas stało się niewystarczające dla wyzwań, które stoją przed nami - mówił dyrektor techniczny PCSS Maciej Stroiński.

- W laboratoriach odbywać się będą badania z obszaru ICT, począwszy od sieci nowych generacji, poprzez struktury chmurowe, obliczenia rozproszone, badania z zakresu nowych mediów. Kwestią chyba najważniejszą jest obszar powiązania tych technologii ICT z obszarem zastosowań: z medycyną, co daje w efekcie telemedycynę, ze środowiskiem naturalnym czy z edukacją - powiedział.

Maciej Stroiński podkreślił również, że budowa Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego jest bardzo istotna dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w dwudziestoleciu jego działalności.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również