Internet of Things połączy w 2014 r. 250 mln urządzeń

Liczba połączeń pomiędzy urządzeniami typu M2M osiągnie w tym roku ćwierć miliarda, poinformowało w raporcie stowarzyszenie operatorów komórkowych GSMA. W 2013 r. liczba połączeń M2M przekroczyła 195 mln, a tempo ich wzrostu w latach 2010-2013 wyniosło prawie 40%. Według niezależnych szacunków liczba wprowadzonych na rynek urządzeń, jakie tworzyć będą IoT do roku 2020, sięgnie kilkudziesięciu miliardów. Z raportu GSMA wynika, że jednym z szybciej rozwijających się rynków M2M jest motoryzacja.

Posłuchaj
00:00

Wciąż powstają nowe pomysły na kolejne rodzaje urządzeń komunikujących się ze sobą przez Internet. Obejmują już one chociażby zaopatrzone w czujniki opaski na nadgarstek do monitorowania zdrowia i kondycji właściciela, które wysyłają dane do chmury, noszone na ciele urządzenia do zdalnego monitorowania pracy serca, szczoteczki do zębów podłączone do smartfonów, wagi wyposażone w bluetooth, inteligentne automaty wrzutowe, oświetlenie czy bramy wjazdowe sterowane z tabletów, inteligentne termostaty do zdalnej regulacji temperatury w domach, połączone w sieć samochody, dzięki czujnikom i analizie danych zapobiegające lub chociaż redukujące liczbę wypadków drogowych, oraz coraz więcej innych rozwiązań.

Zastosowania urządzeń mobilnych oraz komunikowalność M2M mają duży wpływ na kształt Internetu rzeczy. IoT jest już w centrum uwagi sektora technologicznego, giełdy Wall Street, inwestorów i kapitału wysokiego ryzyka.

Powiązane treści
Dobre perspektywy dla Internetu przedmiotów. Czy motorem wzrostu będą Chiny?
255 Tbps - najszybsza na świecie sieć może pomieścić cały internetowy ruch w jednym włóknie
Obroty na rynku internetu przedmiotów wyniosą w tym roku 757 mld dol.
Internet rzeczy będzie wart 400 mld dolarów
250 tys. dolarów dla zwycięzców Internet of Things Innovation Grand Challenge
Do 2017 r. inwestycje w "Internet rzeczy" osiągną 1,4 biliona dolarów
Eltronika umacnia się w M2M
Ruszyła budowa Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego
Rynek komunikacji bezprzewodowej M2M w Polsce
Czy M2M to technologia bez perspektyw?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów