255 Tbps - najszybsza na świecie sieć może pomieścić cały internetowy ruch w jednym włóknie

Grupa naukowców z Holandii i USA pobiła światowy rekord prędkości dla sieci światłowodowej, wtłaczając do pojedynczej nici z włókna szklanego 255 Tb danych na sekundę. Odpowiada to około 32 terabajtom na sekundę, czyli ilości danych pozwalającej na przesłanie filmu 1 GB w 31,25 mikrosekundy lub alternatywnie całej zawartości 1 TB dysku twardego w około 31 milisekund. 255 terabitów na sekundę to wartość porównywalna - a może nawet większa - niż suma całego ruchu przepływającego przez Internet w godzinach szczytu.

Posłuchaj
00:00

W jaki sposób naukowcy z Eindhoven University of Technology (TU/e) i University of Central Florida (CREOL) tego dokonali? Naturalnie przy pomocy wielordzeniowego włókna. W obecnej formie cały internetowy kręgosłup składa się ze szklanych i sztucznych włókien, które mogą przenosić tylko jeden mod światła, co w dużym uproszczeniu oznacza, że mogą pomieścić światło z tylko jednego lasera. Można wykorzystać multipleksowanie z podziałem długości fali (WDM) i wpuszczać ogromne ilości danych do pojedynczego włókna - kilka Tb - ale w końcu będzie się działać przeciwko prawom fizyki.

Wielordzeniowe włókno - dosłownie pasmo światłowodu, który ma wiele rdzeni biegnących wzdłuż niego - pozwala na działanie wielomodowe. Realizacja tego zawsze była trudna i kosztowna, ale wydaje się, że napotykane bariery są w końcu przełamywane. W opisywanym przypadku naukowcy wykorzystali włókno szklane o siedmiu rdzeniach ułożonych w sześciokąt. Użyli multipleksowania przestrzennego dla uzyskania 5,1 Tb danych na świetlny nośnik, a następnie trybu WDM aby umieścić 50 takich nośników w siedmiu rdzeniach, czyli łącznie 255 Tbps. To nie była tylko demonstracja laboratoryjna krótkiego zasięgu - łącze miało długość 1 kilometra. (Zdjęcie nad artykułem przedstawia wielordzeniowe włókno opracowane przez DARPA - nie ma ono siedmiu rdzeni.)

Ostatecznie włókna wielomodowe najprawdopodobniej zastąpią obecną jednomodową sieć, ale biorąc pod uwagę to, że taka modyfikacja wymaga milionów kilometrów nowych wielordzeniowych kabli i dużej ilości nowego sprzętu do obsługi połączeń, możemy mówić o bardzo odległej perspektywie. Dobrze jest jednak mieć poczucie, że w obliczu ruchu internetowego rosnącego w zastraszającym tempie - głównie napędzanego przez popularność streamingu video oraz smartfony i tablety pozostające online - dysponujemy niezbędną technologią, która daje pewność, że dostępnej przepustowości nie zabraknie.

źródło: ExtremeTech

Powiązane treści
Internet rzeczy będzie wart 400 mld dolarów
Internet of Things połączy w 2014 r. 250 mln urządzeń
Do 2017 r. inwestycje w "Internet rzeczy" osiągną 1,4 biliona dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów