IBM i Ericsson skonstruują anteny 5G

| Gospodarka Artykuły

Ericsson i IBM będą prowadzić badania nad technologią anten 5G dla pasm fazowych, aby opracować systemy, które obsłużą więcej użytkowników mobilnych, pozwolą na funkcjonowanie wielokrotnie większej liczby nowych usług na tych samych częstotliwościach oraz zapewnią prędkości transmisji danych wielokrotnie większe niż dostępne obecnie. Według raportu Ericssona na temat mobilności, ruch danych wzrośnie dziesięciokrotnie do roku 2019, a liczba 200 milionów urządzeń M2M będących w użyciu pod koniec roku 2013 zostanie przekroczona trzy- lub czterokrotnie zanim technologia 5G zacznie być stosowana.

IBM i Ericsson skonstruują anteny 5G

Konstrukcja oparta na pasmach fazowych umożliwia produkcję bardziej kierunkowych anten sterowanych elektrycznie, które będą miały znaczącą przewagę wagi i elastyczności nad dotychczasowymi antenami mechanicznymi. Wyniki prac technologicznych pozwolą na integrację setek anten i odbiorników radiowych w jednym chipie mniejszym niż karta kredytowa, co znacznie przyspieszy wdrożenie tych technologii w małych komórkach o wysokiej przepustowości, zlokalizowanych w budynkach i gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

- Ericsson prowadzi światowej klasy badania, które pozwolą na realizację niezwykle intensywnego przesyłu danych, jaki będzie wymagany w przyszłości. Podczas prób, które miały miejsce w lipcu, uzyskaliśmy już 5 Gbps. Pracujemy teraz nad pokonaniem bariery wielkości i nie możemy doczekać się opracowania technologii anten wraz z firmą IBM, dzięki czemu umożliwimy nowe zastosowania. Niedawno wprowadziliśmy najbardziej elastyczną dostępną na rynku małą komórkę, która pozwala na równoczesne stosowanie wielu technologii. Nawet przy rozmiarach tabletu forma była ograniczona przez wewnętrzne komponenty. Ta współpraca badawcza pomoże nam zapewnić sieciom odpowiedni zasięg i przepustowość nawet w obszarach najgęstszej zabudowy miejskiej - mówił Thomas Norén, szef działu Product Management Radio w firmie Ericsson.

- Zgromadziliśmy ponad dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu zintegrowanych obwodów i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie częstotliwości radiowych (RF), wykorzystując wysoce zintegrowane pasma fazowe w różnych zastosowaniach. Nie możemy się doczekać współpracy z firmą Ericsson, aby pomóc kształtować przyszłość komunikacji mobilnej - powiedział dr Mehmet Soyuer, kierownik działu Communication and Computation Subsystems w firmie IBM Research.

Ericsson wierzy, że zastosowanie standardu nowej generacji 5G rozpocznie się w 2020 roku, więc już teraz należy poszukiwać nowych technologii, które będą wspierać jego wprowadzenie.

źródło: Ericsson