Rynek procesorów mobilnych wykorzystywanych w smartfonach wzrósł o 70 proc. w 2011 r.

Globalny rynek procesorów mobilnych wykorzystywanych w smartfonach wzrósł o 70 proc. rok do roku, osiągając wartość 7,9 mld dol. w 2011 r. – wynika z raportu opublikowanego przez Strategy Analytics. Wśród czołówki producentów nastąpiły jednak pewne przetasowania. Po raz pierwszy w historii firma Qualcomm wyprzedziła niekwestionowanego lidera na rynku procesorów mobilnych – Texas Instruments. Pod względem dochodów, Qualcomm uzyskał 50-proc. udział w rynku procesorów instalowanych w smartfonach.

Posłuchaj
00:00

Procesory aplikacyjne stanowiły w 2011 r. 40 proc. wszystkich jednostek obliczeniowych wykorzystywanych w smartfonach, więcej niż procesory ze zintegrowanymi układami baseband, głównie za sprawą Apple, Samsunga, Texas Instruments, Nvidii oraz Qualcomma. Również Broadcom umocnił swoją pozycję dzięki dobrej sprzedaży urządzeń z systemem Android, wyposażonych w jego układy. Dostawy jego procesorów wzrosły pięciokrotnie rok do roku. Z kolei Nvidia uplasowała się na szóstym miejscu zarówno pod względem sprzedanych układów jak i dochodów ze sprzedaży.


Michał Pieniążek

Powiązane treści
Według ABI Research procesor Intela jest bardziej wydajny od ARM-ów
Procesory wielordzeniowe wymagają oprogramowania równoległego
Ericsson: 85% ludności świata znajdzie się w zasięgu szybkiego mobilnego Internetu w 2017 r.
Czterordzeniowy procesor mobilny Exynos w najnowszym smartfonie Galaxy S III
OMAP 4 oparty na ARM trafił do smartfonów Huawei, Motoroli i Samsunga
Dostawy pamięci DRAM windują smartfony
TI przecina spekulacje na temat sprzedaży biznesu procesorów OMAP
Szybki wzrost produkcji mikrofonów MEMS dzięki smartfonom
Nvidia z własnym układem ARM zaatakuje rynek procesorów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
W I kwartale 2025 r. globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o 18,8% rok do roku
Aktualności
Perforce i Siemens łączą siły: Nowa platforma do projektowania systemów AI i układów scalonych
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów