Unijne dofinansowanie zamieni się w pożyczki

Unijna, bezzwrotna pomoc finansowa będzie stopniowo przekształcana w pożyczki, które trzeba będzie spłacać. Taka transformacja nie budzi akceptacji przedsiębiorstw oraz firm konsultingowych udzielających porad przy ubieganiu się o dotacje. Zgodnie z wskazaniami Unii Europejskiej rządowe plany zakładają znaczne zwiększenie stosowania pomocy zwrotnej w latach 2014-2020.

Posłuchaj
00:00

Po roku 2013 pożyczki będą mogły stanowić nawet 70% puli dotacji dla firm. Według wiceministra rozwoju regionalnego, Pawła Orłowskiego, pożyczki dają korzyści znacznie większej liczbie firm niż jest to w przypadku dotacji. Pieniądze pochodzące z tego typu instrumentu finansowego pracują w gospodarce niosąc ze sobą efekt dźwigni finansowej.

Grupa przeciwników ograniczania bezzwrotnego dofinansowania założyła nawet ruch na rzecz dotacji 2014-2020. Do stowarzyszenia należy kilkuset przedsiębiorców. Ich zdaniem pożyczki będą wymagały od firm wykazania zdolności kredytowej, podobnie jak przy zwykłym kredycie. Zatem korzystać z nich będą mogły firmy najbogatsze, a nie najbardziej innowacyjne, którym ograniczy się w ten sposób dostęp do najnowszych technologii.

Z planów wprowadzenia unijnego dofinansowania w formie pożyczek zadowoleni są bankowcy. Dla banków system pożyczek jest bardziej dochodowy. W miejsce jednej dotacji może być udzielone kilka pożyczek, co znacznie podnosi dochody odsetkowe banków. Jednak w latach 2014-2020 dofinansowanie w formie zwrotnej będzie przede wszystkim uzupełniać a nie zastępować system dotacyjny. Szczególnie w przypadku projektów w istotnych dla gospodarki dziedzinach, które obarczone są dużym ryzykiem inwestycyjnym, źródłem finansowania nie będą pożyczki.

źródło: ekonomia24.pl

Powiązane treści
Miliardy na dotacje dla firm w 2017 roku
Wystartowały programy dotacji na innowacje warte blisko 1,2 mld zł
Unia Europejska przeznaczy 16 mld euro na rozwój polskich przedsiębiorstw
BGK finansuje firmy z innowacjami technologicznymi
Środki z UE na badania naukowe, transport i cyfryzację
650 mln zł na dofinansowanie projektów wykorzystujących grafen
Unijne dofinansowanie dla firm działających w klastrach
Dofinansowanie z Unii dla Sonelu
Dofinansowanie inwestycji w Kobierzycach
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów