IBM tworzy ciekłe tranzystory pracujące jak ludzki mózg

Tranzystor stanowi podstawowy budulec urządzeń elektronicznych, od komputerów do smartfonów. Od dziesięcioleci niewiele się zmienił. Teraz zespół naukowców z IBM poddał tranzystor znaczącej metamorfozie, która może umożliwić konstruowanie komputerów działających podobnie jak ludzki mózg. Jeśli badania zakończą się powodzeniem, powstaną niezwykle wydajne i jednocześnie energooszczędne układy. Może to doprowadzić do rewolucji w urządzeniach mobilnych, które dziś ograniczane są przez elektryczną nieefektywność i krótkie życie baterii.

Posłuchaj
00:00

Nowa technologia opiera się na materiałach nazwanych "skorelowanymi tlenkami elektronów", które mogą być połączone z cieczą jonową lub mieszaniną, gdzie połowa cząsteczek ma ładunek dodatni a połowa ujemny. Po przyłożeniu do jonowej cieczy niewielkiego napięcia naładowane cząstki poruszają się w kierunku przeciwnie naładowanych powierzchni materiału tlenku. Ładunek opuszcza tlenek i przechodzi do płynu zmieniając jego stan przewodzenia od izolatora do przewodnika. Stan taki utrzymuje się do momentu ponownego zaaplikowania napięcia. IBM uważa, że można tak stworzyć pamięć nieulotną lub chipy, które będą przechowywać dane zależnie od tego czy elektryczność jest dostarczana czy nie.

- Aby zmienić stan materii materiału tlenku stosujemy bardzo małe prądy jonowe generowane przez sygnały elektryczne. Pozwala to budować energooszczędne i wysoko wydajne urządzenia przez włączanie i wyłączanie stanu przewodzenia. Możemy przekształcić materiał w metal i utrzymać ten stan bez dostarczania energii - powiedział Stuart Parkin, naukowiec IBM, razem z niewielkim zespołem prowadzący od kilku lat badania.

Szczególnie interesująca jest ostatnia część procesu, ponieważ chipy krzemowe wymagają stałego napięcia, by mogły funkcjonować. Stuart Parkin powiedział, że stosując naładowany elektrolit zespół był w stanie stworzyć w tlenkowym materiale stabilny stan izolacji lub przewodzenia. Odkrycie to otworzyło drogę do tworzenia opartych na tlenku tranzystorów i bramek logicznych.

- Naszą inspiracją jest mózg i to, jak on działa. Jest on pełen cieczy i prądów jonowych. Teraz możemy zbudować więcej podobnych do mózgu urządzeń - mówił Stuart Parkin.

źródło: VentureBeat

Powiązane treści
IBM dokonuje przełomu w budowie procesorów symulujących mózg
IBM buduje grafenowy procesor
Superkomputer IBM BlueGene/Q na Uniwersytecie Warszawskim
IBM ogłasza przełom w technologii nanorurek węglowych
Superkomputer IBM’a ponownie najszybszy na świecie
Rewolucyjna bateria litowo-powietrzna od IBM-a do pojazdów elektrycznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów