IBM tworzy ciekłe tranzystory pracujące jak ludzki mózg

| Gospodarka Artykuły

Tranzystor stanowi podstawowy budulec urządzeń elektronicznych, od komputerów do smartfonów. Od dziesięcioleci niewiele się zmienił. Teraz zespół naukowców z IBM poddał tranzystor znaczącej metamorfozie, która może umożliwić konstruowanie komputerów działających podobnie jak ludzki mózg. Jeśli badania zakończą się powodzeniem, powstaną niezwykle wydajne i jednocześnie energooszczędne układy. Może to doprowadzić do rewolucji w urządzeniach mobilnych, które dziś ograniczane są przez elektryczną nieefektywność i krótkie życie baterii.

IBM tworzy ciekłe tranzystory pracujące jak ludzki mózg

Nowa technologia opiera się na materiałach nazwanych "skorelowanymi tlenkami elektronów", które mogą być połączone z cieczą jonową lub mieszaniną, gdzie połowa cząsteczek ma ładunek dodatni a połowa ujemny. Po przyłożeniu do jonowej cieczy niewielkiego napięcia naładowane cząstki poruszają się w kierunku przeciwnie naładowanych powierzchni materiału tlenku. Ładunek opuszcza tlenek i przechodzi do płynu zmieniając jego stan przewodzenia od izolatora do przewodnika. Stan taki utrzymuje się do momentu ponownego zaaplikowania napięcia. IBM uważa, że można tak stworzyć pamięć nieulotną lub chipy, które będą przechowywać dane zależnie od tego czy elektryczność jest dostarczana czy nie.

- Aby zmienić stan materii materiału tlenku stosujemy bardzo małe prądy jonowe generowane przez sygnały elektryczne. Pozwala to budować energooszczędne i wysoko wydajne urządzenia przez włączanie i wyłączanie stanu przewodzenia. Możemy przekształcić materiał w metal i utrzymać ten stan bez dostarczania energii - powiedział Stuart Parkin, naukowiec IBM, razem z niewielkim zespołem prowadzący od kilku lat badania.

Szczególnie interesująca jest ostatnia część procesu, ponieważ chipy krzemowe wymagają stałego napięcia, by mogły funkcjonować. Stuart Parkin powiedział, że stosując naładowany elektrolit zespół był w stanie stworzyć w tlenkowym materiale stabilny stan izolacji lub przewodzenia. Odkrycie to otworzyło drogę do tworzenia opartych na tlenku tranzystorów i bramek logicznych.

- Naszą inspiracją jest mózg i to, jak on działa. Jest on pełen cieczy i prądów jonowych. Teraz możemy zbudować więcej podobnych do mózgu urządzeń - mówił Stuart Parkin.

źródło: VentureBeat

Zobacz również