Sprzedaż mikroprocesorów w 2013 r. sięgnie 61 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Obroty na globalnym rynku mikroprocesorów w 2013 roku wyniosą 61 mld dolarów. Choć jest to mniej niż 65,3 mld, jakie w styczniu na cały rok prognozowała dla sektora firma badania rynku IC Insights, to jednak więcej niż 58,2 mld dolarów zanotowane w 2011 roku. Najbardziej widocznym zjawiskiem na rynku mikroprocesorów jest coraz większy udział układów do telefonów i tabletów, kosztem CPU do komputerów osobistych.

Sprzedaż mikroprocesorów w 2013 r. sięgnie 61 mld dolarów

Wyraźnie widoczny zwrot w kierunku procesorów do telefonów świadczy nie tylko o rosnącym popycie na te urządzenia, ale również o działaniu pewnego mechanizmu łańcucha dostaw. W pewnym momencie u dostawców narasta zniechęcenie dostarczaniem nie najnowszej technologii, co ma wpływ na ograniczenie dostaw, a w dalszej perspektywie powoduje stopniowe zwiększanie cen układów. Następnie rosną z kolei ceny urządzeń na rynku konsumenckim, i koło się zamyka, przyspieszając starzenie się danej technologii.

Wzrost dostaw procesorów aplikacji, samych urządzeń mobilnych oraz innych układów dla nich przeznaczonych, przy jednoczesnej słabej koniunkturze na rynku układów do komputerów PC, jest obserwowany od lat. Dalsza kontynuacja tego trendu będzie oznaczać jeszcze szybsze starzenie się technologii komputerów osobistych i to właśnie prognozują analitycy. Zdaniem IC Insights wzrost obrotów na rynku tabletów wyniesie w tym roku zawrotne 54%, a sprzedaż telefonów i smartfonów ma się powiększyć o całe 30%. Z drugiej strony zastój w segmencie procesorów do standardowych laptopów tłumaczy się kiepskim przyjęciem przez rynek systemu Windows 8 - kolejnej przyczyny kiepskich wyników sprzedaży komputerów osobistych.

W opinii IC Insights spadek sprzedaży standardowych pecetów to spory problem dla Intela i AMD, ponieważ od lat 80. obie firmy są odpowiedzialne za dostawy ponad 95% procesorów wykonanych w architekturze x86. Żywotność obu technologii, czyli komputerów osobistych na tle urządzeń mobilnych, porównać można także w szerszym kontekście. Przy zróżnicowaniu oferty przenośnych telefonów rynek pecetów wydaje się zwyczajnie znacznie mniej dojrzały. Użytkownicy telefonów mają możliwość wyboru pomiędzy iPhone’ami lub smartfonami z systemem Android, dostępnymi w Samsungach lub telefonach HTC. Do innych renomowanych marek zaliczają się choćby Nokia czy Sony.

22 nanometry

Niektórzy analitycy już wieszczą zmierzch ery komputerów PC, mając na myśli komputery stacjonarne i laptopy, i sugerują, że zostaną one wyparte przez tablety i inne przenośne urządzenia komputerowe z dostępem do Internetu. Inni dla odmiany spekulują, że jest mało prawdopodobne, aby z powodu rosnącej popularności tabletów nagle znacznie podrożały procesory do pecetów, nadal największego segmentu na rynku. Według IC Insights architektura x86, czyli mikroprocesory do komputerów i serwerów, w połowie 2013 r. stanowiła w skali globalnej aż 56% całkowitego rynku procesorów. Z kolei zdaniem firmy badania rynku Semicast Research, w 2012 r. Intel był największym na świecie dostawcą procesorów embedded, zachowując w tym rynku 12-procentowy udział.

Z danych tych wynika, że pozycja zarówno architektury x86 jak i Intela wydaje się niezagrożona. W okresie ostatniego roku Intel wprowadził na rynek różne wersje mikroprocesorów, w tym układy wytwarzane z tranzystorami 3-D Tri-Gate w procesie 22nm, przeznaczone także do serwerów. Zaliczają się do nich układy Haswell o niskim poborze prądu, typowane na następcę Atoma, czy zaprojektowane z myślą o mikroserwerach wydajne Centertony i 64-bitowe Avotony.

Choć Intel pozostaje niekwestionowanym liderem dostawców procesorów, jego najbliżsi rywale pod względem wielkości obrotów to projektanci procesorów na licencji konkurencyjnej architektury ARM - fablesowy Qualcomm oraz Samsung, którzy w 2012 r. wyprzedzili pod względem sprzedaży mikroprocesorów AMD. Według analityków Qualcomm i Samsung dokonali tego dzięki szybkim wzrostom na rynkach smartfonów i tabletów oraz spowolnieniu na rynku komputerów osobistych.

Przychody AMD ze sprzedaży procesorów w roku ubiegłym wyniosły 3,6 mld dolarów, mniej więcej tyle, ile Intel uzyskuje z obrotów samymi Atomami. Duże nadzieje AMD wiąże ze swoim nowym układem Jaguar, typowanym na konkurenta właśnie dla Atoma. W maju br. Microsoft oficjalnie ogłosił, że zastosował rdzenie Jaguar w swojej nowej konsoli do gier - Xbox One. 8-rdzeniowy procesor konsoli jest wytwarzany w fabrykach TSMC w procesie 28nm. Poza rdzeniami Jaguar jednostka jest wyposażona w procesor GPU oraz 47 MB wbudowanej pamięci. W 2013 r. AMD wprowadził na rynek trzy nowe procesory, Kabini, Temash oraz Richland, z których dwa pierwsze zasilane są Jaguarami.

Najwięksi dostawcy mikroprocesorów na świecie według wielkości obrotów w 2012 r. (źródło: IC Insights)
Firma Sprzedaż w mln dolarów Udział w rynku w 2012 r. Porównanie 2011/2012
Intel 36892 65,3% -1%
Qualcomm 5322 9,4% 28%
Samsung łącznie z Apple 4664 8,2% 78%
AMD 3605 6,4% -21%
Freescale 1070 1,9% -12%
Nvidia 764 1,4% 29%
Texas Instruments 565 1% 11%
ST-Ericsson 540 1% -18%
Broadcom 345 0,6% 17%
Mediatek 325 0,6% 16%
Inne 2408 4,3% bd.

Marcin Tronowicz

Zobacz również