Szczeciński Technopark Pomerania wspiera informatyzację szpitali

Prowadzona przez Technopark Pomerania budowa regionalnej sieci telekomunikacyjnej ma na celu udostępnienie szczecińskim szpitalom szerokopasmowego Internetu i umożliwienia bezpiecznego przesyłania danych pacjentów. Koszt inwestycji oszacowano na 2 mln zł, z czego ponad pół miliona pokryje dofinansowanie unijne. Wybudowane zostanie 5 odcinków sieci światłowodowej o długości 9,2 km oraz 5 punktów hot-spot, z których rocznie skorzysta około 1200 osób.

Posłuchaj
00:00

W sierpniu 2014 r. wejdzie w życie ustawa o informacji w ochronie zdrowia, zgodnie z którą placówki medyczne będą musiały prowadzić dokumentacje pacjentów w całości w formie elektronicznej. Większość szpitali i przychodni w Polsce nie jest do tego przygotowana. - Zdjęcia diagnostyczne USG, obrazy z rezonansu magnetycznego czy z tomografii komputerowej generują naprawdę olbrzymie ilości danych. Ułożenie sieci światłowodowych umożliwi szczecińskim szpitalom szybką i bezpieczną wymianę tych danych. Pacjenci nie będą musieli chodzić od lekarza do lekarza z wynikami badań w rękach, ponieważ dane te będą pomiędzy szpitalami udostępniane cyfrowo - wyjaśniał Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Sieć światłowodowa będzie budowana dla szczecińskich szpitali znajdujących się przy ul. Arkońskiej i Strzałowskiej oraz na Pomorzanach i w Zdrojach.

Ponadto, w ramach rozbudowy Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego, powstanie największa w regionie serwerownia, która umożliwi bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych medycznych w tzw. chmurze, czyli pozwoli na korzystanie z usług informatycznych za pośrednictwem Internetu. Szpitale i przychodnie nie będą musiały inwestować w infrastrukturę IT oraz specjalistów do jej obsługi, a korzystanie z usług profesjonalnej serwerowni zapewni większe bezpieczeństwo danych medycznych.

źródło: Technopark Pomerania

Powiązane treści
Na świecie wydaje się coraz więcej na IT
Rozpoczęła się rozbudowa łódzkiego Technoparku
Hawe doprowadzi światłowody bezpośrednio do mieszkań na warszawskim Ursynowie
Polskie firmy coraz częściej wykorzystują chmury obliczeniowe
Zmiany na rynku łączności światłowodowej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów