Szczeciński Technopark Pomerania wspiera informatyzację szpitali
| Gospodarka ArtykułyProwadzona przez Technopark Pomerania budowa regionalnej sieci telekomunikacyjnej ma na celu udostępnienie szczecińskim szpitalom szerokopasmowego Internetu i umożliwienia bezpiecznego przesyłania danych pacjentów. Koszt inwestycji oszacowano na 2 mln zł, z czego ponad pół miliona pokryje dofinansowanie unijne. Wybudowane zostanie 5 odcinków sieci światłowodowej o długości 9,2 km oraz 5 punktów hot-spot, z których rocznie skorzysta około 1200 osób.
W sierpniu 2014 r. wejdzie w życie ustawa o informacji w ochronie zdrowia, zgodnie z którą placówki medyczne będą musiały prowadzić dokumentacje pacjentów w całości w formie elektronicznej. Większość szpitali i przychodni w Polsce nie jest do tego przygotowana. - Zdjęcia diagnostyczne USG, obrazy z rezonansu magnetycznego czy z tomografii komputerowej generują naprawdę olbrzymie ilości danych. Ułożenie sieci światłowodowych umożliwi szczecińskim szpitalom szybką i bezpieczną wymianę tych danych. Pacjenci nie będą musieli chodzić od lekarza do lekarza z wynikami badań w rękach, ponieważ dane te będą pomiędzy szpitalami udostępniane cyfrowo - wyjaśniał Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.
Sieć światłowodowa będzie budowana dla szczecińskich szpitali znajdujących się przy ul. Arkońskiej i Strzałowskiej oraz na Pomorzanach i w Zdrojach.
Ponadto, w ramach rozbudowy Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego, powstanie największa w regionie serwerownia, która umożliwi bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych medycznych w tzw. chmurze, czyli pozwoli na korzystanie z usług informatycznych za pośrednictwem Internetu. Szpitale i przychodnie nie będą musiały inwestować w infrastrukturę IT oraz specjalistów do jej obsługi, a korzystanie z usług profesjonalnej serwerowni zapewni większe bezpieczeństwo danych medycznych.
źródło: Technopark Pomerania