Bumar i Raytheon opracują anteny dla systemu Patriot

| Gospodarka Artykuły

W kilka tygodni po warszawskiej konferencji na temat partnerstwa zorganizowanej przez firmę Raytheon i Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika i Raytheon rozpoczynają współpracę mającą na celu opracowanie nowej anteny IFF dla systemu Patriot. Raytheon oferuje ten system w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Dzięki umowie Bumar może uzyskać dostęp do nowych rynków eksportowych. System Patriot jest bowiem wykorzystywany w 12 krajach, z których pięć należy do NATO.

Bumar i Raytheon opracują anteny dla systemu Patriot

Zawarta umowa umożliwia rozpoczęcie prac koncepcyjnych i może ostatecznie doprowadzić do podpisania umowy wieloletniej, obejmującej zaprojektowanie, opracowanie, testy i produkcję anteny. Na początek opracowana zostanie zmodernizowana antena systemu identyfikacji swój-obcy (IFF), która jest kluczowym elementem nowoczesnego radaru systemu Patriot o polu widzenia 360°. Nowa antena będzie zgodna również z wcześniejszymi wersjami systemu Patriot. Otworzy to możliwość modernizacji obecnie użytkowanych na świecie radarów tego systemu.

Raytheon, jako jedyna firma spośród starających się o udział w programie Wisła, zabiega o nawiązywanie współpracy z polską branżą zbrojeniową. Prace przy nowej generacji systemu Patriot przewidują opracowanie nowego systemu wspólnego dowodzenia i kierowania (Common Command and Control - CC2), wprowadzenie wielofunkcyjnego radaru o polu widzenia 360° oraz integrację zaawansowanego pocisku Low Cost Interceptor (LCI), który znacznie poszerzy zdolność systemu Patriot do jednoczesnego odpalania różnych typów rakiet.

Obecnie Patriot jest jedynym systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym sprawdzonym w warunkach bojowych. Służy do ochrony sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników na całym świecie. Państwa wykorzystujące system oferują Polsce korzyści płynące z unowocześniania systemu, prowadzenia szkoleń i testów, zapewnienia obsługi technicznej i logistyki oraz podziału kosztów.

Raytheon to koncern z ponad 90-letnią tradycją. W 2013 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 24 mld dolarów. Zatrudnia 63 tys. pracowników. Bumar Elektronika ma 80-letnie doświadczenie. Jest następcą dwóch polskich producentów radarów - PIT i CNPEP Radwar.

źródło: WNP

Zobacz również