Dobre wyniki finansowe Bumaru za 2012 rok
| Gospodarka ArtykułyZarząd Grupy Bumar przedstawił mediom wyniki za rok 2012 oraz plany na rok bieżący. Zyski Bumaru wzrosły z 13,2 miliona złotych w 2011 roku do 47 milionów złotych w roku 2012. W porównaniu z rokiem poprzednim przychody firmy wzrosły o 12%. Prognozy na rok 2013 przewidują, że zysk może sięgnąć 70 milionów złotych.
Wzrost przychodów do 3,2 mld złotych, trzyipółkrotne zwiększenie zysków oraz ponad trzykrotny wzrost rentowności spółki były możliwe między innymi dzięki zamówieniom na pociski Spike, zaawansowaną optoelektronikę i wieże Hitfist do Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. - Dzisiejsza sytuacja jest stabilna, ale jej wskaźniki nadal nas nie zadowalają. To dopiero początek długiej drogi. Skokowy przyrost zysków Bumaru jest dowodem na wielki potencjał grupy, która nadal się restrukturyzuje i zwiększa rentowność - mówił prezes Krzysztof Krystowski.
W 2013 roku Grupa Bumar zwiększy nakłady na badania i rozwój. W roku 2011 roku przeznaczono na nie blisko 153 miliony złotych; w 2012 r. nakłady wzrosły do 236,2 milionów. W bieżącym roku planowane jest kolejne zwiększenie środków na ten cel. Osiągną one 336 milionów złotych.
Głównymi obszarami inwestycji będą programy Tytan i Tarcza Polski (Dywizja Elektronika), rakiet krótkiego zasięgu Błyskawica (Dywizja Amunicja) i bardzo krótkiego zasięgu (Piorun), WLKM, RGP 40, BWP i SK-1 (Dywizja Ląd). Fabryka Broni w Radomiu będzie też rozwijała projekt MSBS oraz nowego pistoletu dla Wojska Polskiego. Bumar Ląd dokona modernizacji i polonizacji czołgów Leopard 2.
Zarząd zapowiedział powstanie specjalnego funduszu na badania i rozwój. - Musimy mieć własny wkład w prace rozwojowe, obecnie żaden kraj nie finansuje prac badawczych w stu procentach. Firmy na Zachodzie muszą przeznaczać na nie średnio od 25 do 50% kosztów. Jeżeli nie stworzymy takiego funduszu, za kilka lat jakiekolwiek prace badawczo-rozwojowe stałyby się niemożliwe - mówił prezes Grupy Bumar podczas konferencji prasowej.
źródło: Bumar