Powstanie Polska Agencja Kosmiczna
| Gospodarka ArtykułyPolska Agencja Kosmiczna - POLSA (Polish Space Agency) - ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Polskie firmy będą mogły łatwiej pozyskać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej Sejm uchwalił niemal jednogłośnie - za ustawą było 434 posłów, przeciw głosowało 3, a wstrzymał się tylko 1. Polska może specjalizować się w budowie małych satelitów, misjach eksploracyjnych oraz instrumentach do obserwacji Ziemi.
Polska jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wpłaca do niej kilkadziesiąt milionów euro rocznie. Mimo to, polski sektor kosmiczny w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. W latach 2007-2012 polskie podmioty złożyły do ESA ponad 130 wniosków. Udało się zrealizować 45 projektów o łącznym budżecie 11,5 mln euro.
POLSA ma koordynować działania sektora, które rozproszone są między różne instytucje i resorty, identyfikować interesujące i ważne zastosowania, a także tworzyć własne laboratoria. Koszty funkcjonowania agencji oszacowano na 5-10 mln zł rocznie.
Do końca 2017 r. Polska ma w agencji europejskiej działać na specjalnych warunkach, dzięki czemu składane wnioski będą oceniane wg bardziej preferencyjnych zasad niż pochodzące z innych krajów ESA. Przez 5 pierwszych lat członkostwa Polski w ESA 45% rocznej składki, wynoszącej ok. 20 mln euro, wraca do Polski w ramach projektów realizowanych przez nasze firmy. Później, dzięki Polskiej Agencji Kosmicznej, odzyskiwanie części tych środków ma być łatwiejsze.
Zgodnie z ustawą uchwaloną w piątek 25 czerwca 2014 r. siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej znajdzie się w Warszawie, a jej prezesa powoływać będzie premier spośród osób wyłonionych w drodze konkursu. Konkurs taki organizować będzie Rada Agencji, w skład której wejdzie dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz po czterech przedstawicieli nauki i przemysłu.
źródło: ekonomia.rp.pl