Dobra koniunktura powróciła na rynek mikrokontrolerów

| Gospodarka Artykuły

Dzięki rosnącym dostawom układów dla klientów przemysłowych i motoryzacyjnych oraz do innych sektorów, na rynku mikrokontrolerów trwa ożywienie. Wzrost zamówień stał się możliwy wskutek poprawy sytuacji makroekonomicznej na świecie. Zwiększa się sprzedaż układów MCU 32-bitowych, ale także 8-bitowych. Wyniki lepsze od zakładanych notowane są od początku roku i, zdaniem agencji analitycznej IC Insights, prawdopodobne jest, że trend ten przeciągnie się na najbliższe lata.

Dobra koniunktura powróciła na rynek mikrokontrolerów

Według prognoz IC Insights tegoroczne dostawy mikrokontrolerów wzrosną o 6% w skali roku i wyniosą 16,1 mld dolarów. Na kolejne lata agencja przewiduje wzrosty odpowiednio o 7% i 9%. Globalna sprzedaż w 2014 r. ma wynieść 18 mld sztuk tych podzespołów.

Obroty rosną m.in. dzięki zwiększonym dostawom mikrokontrolerów do kart elektronicznych, w tym bezstykowych, które stanowią prawie połowę dostaw wszystkich mikrokontrolerów na świecie. Choć w roku ubiegłym na sytuację w tym segmencie silny wpływ miały korekty dostaw i presja cenowa, w tym roku sprzedaż mikrokontrolerów do kart mikrochipowych ma wzrosnąć o 19% i wynieść 8,7 mld sztuk.

Rynek mikrokontrolerów 4-/8-bitowych, 16- i 32 bitowych w mln dolarów, źródło: IC Insights

Rynek mikrokontrolerów 4-/8-bitowych, 16- i 32 bitowych w mln dolarów, źródło: IC Insights

Dobrą koniunkturę na rynku potwierdzają przedstawiciele największego dostawcy układów MCU - firmy Renesas. W związku z rozwojem oferty półprzewodników projektowanych pod kątem zarówno internetu przedmiotów, jak i połączonych z siecią urządzeń inteligentnych, firma upatruje silnego wzrostu dostaw MCU 32-bitowych. W latach 2013-2018 sprzedaż układów 32-bitowych ma rosnąć w tempie 9,5% rocznie, a w 2018 r. rynek ten ma osiągnąć wartość 11 mld dolarów. Ich ceny zmalały już na tyle, że stają się one konkurencyjne wobec mikrokontrolerów tak 16-, jak i 8-bitowych.

Wciąż jednak jest wiele zastosowań, w których projektanci preferują niski koszt i jak najprostsze oprogramowanie, co czyni mikrokontrolery 8-bitowe, z ubogim układem wyprowadzeń i niewielkimi potrzebami pamięciowymi, wciąż atrakcyjnym rozwiązaniem. Potwierdzają to przedstawiciele chociażby Microchipa, wskazując, że popyt na wprowadzone w okresie ostatnich 3 lat 8-bitowe układy firmy okazał się na tyle duży, że firma miała trudności z nadążaniem z produkcją.

W swoich układach Microchip nadal stosuje architekturę PIC, mimo coraz powszechniejszej na świecie dominacji rozwiązań ARM. Silny popyt na układy 8- i 32-bitowe odczuwa także Atmel. Jak podali jego przedstawiciele, moce produkcyjne w fabryce 8-bitowych układów firmy w Kolorado są obecnie wykorzystywane w ponad 90%, co także przerosło ich oczekiwania.