Renesas utrzymał swoją dominację na rynku mikrokontrolerów

| Gospodarka Artykuły

Renesas Electronics pozostał w 2011 r. dominującym dostawcą mikrokontrolerów pomimo skutków wielkiego trzęsienia ziemi w marcu ubiegłego roku w Japonii. Kataklizm zniszczył dużą część zdolności produkcyjnej Renesasu, tak że przez wiele miesięcy firma nie mogła wznowić w kilku zakładach produkcji mikrokontrolerów oraz m.in. układów SoC. Według agencji analitycznej Databeans w 2011 r. sprzedaż mikrokontrolerów Renesasu wyniosła 2,62 mld dol., o 1% mniej niż rok wcześniej. Również w roku bieżącym Renesas spodziewa się mniejszej od prognozowanej sprzedaży mikrokontrolerów, jak również innych półprzewodników - układów analogowych i SoC.

Renesas utrzymał swoją dominację na rynku mikrokontrolerów

W 2011 r. udział Renesas w rynku mikrokontrolerów zmalał do 17,3%, podczas gdy w 2010 r. było to 17,9%. Udział japońskiego dostawcy w rynku układów MCU był jednak nadal znacznie wyższy niż drugiego w rankingu Freescale, rezerwującego w ubiegłym roku dla siebie 10% rynku. Największą poprawę w działalności w sektorze MCU odnotował Atmel, dzięki wzrostowi obrotów o 25% awansując na miejsce trzecie z piątego w 2010 r., poinformował Databeans.

Tabela 1. Najwięksi na świecie dostawcy mikrokontrolerów w 2011 r. według obrotów (w mln dol., źródło: Databeans)

Atmel cały czas korzysta ze wzrostu rynku kontrolerów do ekranów dotykowych i rosnącego popytu na te urządzenia ze strony dostawców smartfonów oraz innych produktów konsumenckich, tabletów i komputerów. W ubiegłym roku Atmel rozpoczął masową produkcję serii dotykowych mikrokontrolerów maXTouch wykonanych w jednym układzie, przeznaczonych m.in. do wyświetlaczy od 2 do 17 cali.

Silna konkurencja w segmencie kontrolerów ekranów dotykowych sprawiła, że obroty ich trzech czołowych dostawców, poza Atmelem również Microchipa i Infineona, są bardzo wyrównane i różnią się o mniej niż 1%, poinformował Databeans. Niemiecki Infineon, rozszerzając własną ofertę układów, w styczniu br. wprowadził na rynek rodzinę 32-bitowych mikrokontrolerów XMC4000 opartych na rdzeniu ARM Cortex-M4. Infineon podkreśla, że jego nowe układy charakteryzują się m.in. zmniejszonym poborem prądu oraz obsługą wielu standardów komunikacyjnych.

Niezmiennie od lat największe zastosowanie zapewnia mikrokontrolerom sektor motoryzacyjny, na którym w obecnym roku globalną sprzedaż układów MCU Databeans szacuje na 6 mld dol. Według agencji będzie to 39% całkowitego rynku mikrokontrolerów. Średnie roczne tempo wzrostu (CAGR) motoryzacyjnego rynku mikrokontrolerów do 2017 r. ma wynosić stabilne 9%.

Według Databeans również rynek mikrokontrolerów przeznaczonych do urządzeń konsumenckich ma rosnąć o 9% rocznie przez kolejne pięć lat. Najszybszy wzrost na rynku mikrokontrolerów przypada na segment kart elektronicznych oraz, przede wszystkim, kontrolery do ekranów dotykowych, znajdujące powszechne zastosowanie w smartfonach oraz komercyjnych i przemysłowych urządzeniach sterowniczych.

Marcin Tronowicz

Zobacz również