32-bitowe mikrokontrolery będą na topie

Zastosowań dla mikrokontrolerów w różnych dziedzinach, od elektroniki użytkowej - w tym sprzętu komputerowego - i telekomunikacji, przez urządzenia medyczne, po branżę motoryzacyjną oraz przemysł, od lat nieustannie przybywa. W konsekwencji wzrost wartości rynku tych podzespołów w porównaniu do innych elementów od lat 80. utrzymuje się na względnie stałym poziomie.

Posłuchaj
00:00

Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie odporny na zawirowania gospodarcze. Na przykład w 2009 roku okazało się, że ogólnoświatowy kryzys bardzo negatywnie odbił się na popycie na mikrokontrolery. Ich rynek zanotował wtedy największy jak dotychczas spadek o 22%, zmniejszając się do wartości 11,1 mld dolarów. Szybko jednak nastąpiło odbicie.

Sprzedaż mikrokontrolerów gwałtownie rosła i już rok później w 2010 zanotowano również rekordowy wynik, ale tym razem na plusie - wartość rynku wzrosła wówczas aż o 36%. Niestety potem tempo wzrostu zmalało ponownie w wyniku recesji w światowej gospodarce.

2012 - trudny rok

Wartość rynku mikrokontrolerów w latach 2010-2017

Rys. 1. Wartość rynku mikrokontrolerów w latach 2010-2017

W 2012 roku sprzedaż jednostkowa mikrokontrolerów wzrosła o 16%. Niestety, ponieważ równocześnie średnia cena sprzedaży tych komponentów zmniejszyła się o 17%, ostatecznie wartość ich rynku zmalała o 3%. Złożyło się na to kilka czynników. Nie bez znaczenia była ogólna niepewność związana z kryzysem gospodarczym. Decydującą rolę odegrała jednak presja cenowa wywołana konkurencją na rynku mikrokontrolerów 32-bitowych, która zintensyfikowała się właśnie rok temu. Zanotowany wówczas 17-procentowy spadek średniej ceny sprzedaży był największym od lat 80. W konsekwencji, mimo że sprzedano rekordową liczbę sztuk - ponad 17 mld - wartość ich rynku zmalała do nieco ponad 15 mld dolarów (rys. 1).

2013 i prognozy na przyszłość

Według IC Insights w ciągu kilku kolejnych lat rynek mikrokontrolerów wróci do "normalności". Prognozowany wzrost sprzedaży ma w 2013 roku wynieść 2%, a wartość rynku w rezultacie ma wzrosnąć do 15,5 mld dolarów. W zakresie sprzedaży jednostkowej przewidywany jest kolejny rekord. Zdaniem IC Insights w tym roku sprzedanych zostanie ponad 19 mld sztuk mikrokontrolerów, tzn. o 10% więcej niż w 2012. Zmniejszy się także presja cenowa, a średnia cena sprzedaży spadnie "tylko" o 8%.

Sprzedaż jednostkowa mikrokontrolerów w latach 2010-2017

Rys. 2. Sprzedaż jednostkowa mikrokontrolerów w latach 2010-2017

W 2013 roku nieco mniejszy popyt na te komponenty dotknie rynek komputerów, elektroniki użytkowej oraz przemysł. Większa ich liczba będzie natomiast potrzebna w telekomunikacji, elektronice samochodowej, do produkcji kart elektronicznych (smart cards), w urządzeniach medycznych, automatyce domowej, inteligentnym opomiarowaniu (smart metering), oświetleniu ledowym oraz przemyśle wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza w energetyce słonecznej oraz wiatrowej.

Od przyszłego roku aż do 2016 wartość rynku mikrokontrolerów i ich sprzedaż jednostkowa będą zdaniem analityków nieustannie rosły, to pierwsze średnio o prawie 5% rocznie, natomiast drugie - o ponad 10% co roku. Znaczące spowolnienie wzrostu wartości tych wskaźników prognozowane jest dopiero w roku 2017.

Konkurencja między układami 8-, 16- i 32-bitowymi

Od lat największe przychody ze sprzedaży generowały mikrokontrolery 8-bitowe. Sytuacja zmieniła się w 2010 roku, kiedy to pod względem wartości sprzedaży zostały one wyprzedzone przez jednostki 32-bitowe. Różnica wyniosła wtedy "zaledwie" 235 mln dolarów, ale od tamtej pory stale się powiększa, wskazując na trwały trend. W konsekwencji w 2013 roku wartość segmentu rynku mikrokontrolerów 32-bitowych według IC Insights wyniesie prawie 7 mld dolarów, o 57% więcej niż w przypadku segmentu rynku układów 4/8-bitowych.

Średnia cena sprzedaży mikrokontrolerów w latach 2010-2017

Rys. 3. Średnia cena sprzedaży mikrokontrolerów w latach 2010-2017

Mikrokontrolery 16-bitowe z kolei wyprzedziły te 8-bitowe rok później niż te 32-bitowe, ale pod względem sprzedaży jednostkowej. W 2011 roku nabywców (głównie w przemyśle motoryzacyjnym) znalazło o 23% więcej układów 16-bitowych niż rok wcześniej, natomiast w 2012 - już tylko o 11% więcej. W tym roku sprzedaż komponentów tego typu ma z kolei wzrosnąć jedynie o 9%, do prawie 8 mld sztuk. Dla porównania popyt na jednostki 4/8-bitowe zwiększy się o 6%, do 6,7 mld sztuk. Na tym tle znacząco wyróżniają się układy 32-bitowe, których wzrost sprzedaży w 2013 roku wyniesie 20%, do 4,5 mld sztuk.

Dominacja układów 32-bitowych

Zdaniem analityków w ciągu kolejnych pięciu lat udział tych ostatnich w ogólnym rynku mikrokontrolerów, zarówno pod względem wartości, jak i ilości sprzedaży, będzie stale rósł. Do 2017 roku układy 32-bitowe stanowić będą 55% wartości rynku mikrokontrolerów, natomiast 16-bitowe oraz 4/8-bitowe odpowiednio 22% oraz około 23%. Jeżeli chodzi o sprzedaż jednostkową udział tych podzespołów wyniesie odpowiednio: 38%, 34% oraz 28%.

Popularność mikrokontrolerów 32-bitowych rośnie ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na większą moc obliczeniową w systemach wbudowanych, także w związku z tym, że coraz częściej wymagana jest obsługa łączności z Internetem. Z kolei na przykład w przemyśle motoryzacyjnym popyt na 32-bitowe układy jest napędzany przez tzw. inteligentne systemy wspomagania kierowcy, jak na przykład elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy, zapobiegania kolizjom oraz ułatwiające parkowanie. Ich częścią są liczne czujniki. Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym wymaga od kontrolera dużej wydajności.

Niektórzy producenci posuwają się nawet dalej, pracując nad rozbudowaniem funkcjonalności w tym zakresie do takiego stopnia, by samochody były w pełni autonomiczne (driveless) i kierowały się "same". Chociaż na razie jest to wizja raczej fantastyczna, mówi się o jej urzeczywistnieniu już w ciągu 10 najbliższych lat. Nawet jeżeli to się nie spełni i tak w kolejnych latach co najmniej 25% mocy obliczeniowej w pojazdach zapewnią mikrokontrolery 32-bitowe.

Monika Jaworowska

Powiązane treści
Najważniejsze kryteria doboru mikrokontrolerów
Blaski i cienie dominacji mikrokontrolerów ARM
Krajowi dostawcy mikrokontrolerów i oprogramowania projektowego
Ograniczanie poboru prądu w mikrokontrolerach
Renesas utrzymał swoją dominację na rynku mikrokontrolerów
Ożywienie na rynku mikrokontrolerów
Kryzys producentów aut odbiją się na sprzedaży mikrokontrolerów
Nowe możliwości dzięki 32-bitowym mikrokontrolerom
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów