Jak połączyć szybkość analogowych układów mocy z precyzją cyfrowego sterowania?
| Gospodarka ArtykułyPołączenie analogowego generatora PWM z 8-bitowym mikrokontrolerem PIC w jednej, małej obudowie poprawia parametry konwersji DC-DC, umożliwiając uzyskanie szybkości i wydajności typowej dla analogowych układów mocy oraz elastyczności i obsługi interfejsu I²C, jakie zapewniają sterowniki cyfrowe. Sterowniki mocy Microchip MCP19114/5 mogą być stosowane w aplikacjach, w których napięcie wejściowe mieści się w zakresie od 4,5 V do 42 V. Można ich użyć jako elementów izolowanych przetwornic zaporowych, konwerterów podwyższających, SEPIC i innych.
Dwa wbudowane wzmacniacze operacyjne mogą posłużyć do wysterowania pętli analogowych, lub wzmacniania czy też kondycjonowania sygnałów z sensorów, podczas gdy obwody peryferyjne, niezależne od rdzenia mikrokontrolera, pozwalają osiągnąć wyjątkową wydajność, jak na 8-bitową jednostkę.
Oprócz funkcji prawdziwego, 8-bitowego mikrokontrolera, układy MCP19114/5 zawierają sterownik STEP-UP PWM, tranzystory mocy MOSFET i średnionapięciowy liniowy regulator o małym spadku napięcia. Pozwala im to na pracę w szybkich, analogowych pętlach sterowania, przy jednoczesnej, dużej elastyczności i konfigurowalności, typowej dla sterowania cyfrowego. Nowe, hybrydowe układy obsługują nie tylko linie zasilania 5 V, 12 V i 24 V, ale są też odporne na typowe dla motoryzacji skoki napięć. Natomiast elastyczność tych układów wynika z szerokich możliwości konfiguracji parametrów, które umożliwiają optymalizację pracy podzespołu do każdej aplikacji.
Do parametrów tych zalicza się m.in. programowalne napięcie odniesienia, wielkość zadana przetwornika cyfrowo-analogowego oraz funkcje związane z zarządzaniem mocą, takie jak regulacja czasu martwego stopnia mocy przetwornicy i kompensacja zboczy, czy też praca w trybie quasirezonansowym albo o ustalonej częstotliwości.
MCP19114/5 można przetestować z użyciem nowej płytki deweloperskiej Microchipa lub za pomocą standardowego zestawu narzędzi projektowych:
- płytki deweloperskiej MCP19114 - samodzielnej płytki rozwojowej ADM00578 dla przetwornic zaporowych z napięciem wyjściowym w zakresie od 0 V do 50 V, przy napięciu wejściowym z zakresu od 0 V do 50 V;
- standardowych narzędzi projektowych firmy Microchip:
- zintegrowane środowisko deweloperskie MPLAB X,
- debuger PICkit 3 ICD (PG164130),
- analizator szeregowy PICkit (DV164122),
- kompilator MPLAB XC8.
Więcej informacji znajduje się w serwisie internetowym www.microchip.com/get/eumcp19115.
źródło: Microchip