Rynek analogowy - dobra sprzedaż dzięki urządzeniom mobilnym

Układy analogowe obecne znajdują się niemal w każdym elektronicznym urządzeniu. Łączna liczba takich półprzewodników zastosowanych w 2015 r. to 121 mld sztuk, wynika z danych firmy badania rynku Semico. W ostatnich latach sprzedaż podzespołów analogowych była wyższa niż wcześniej głównie dzięki dwucyfrowemu wzrostowi dostaw urządzeń mobilnych. W każdy z tego typu produkt wbudowanych jest wiele układów analogowych, więc oba rynki są ze sobą powiązane. Do roku 2020 wartość rynku analogowego sięgnie 56,5 mld dol., zapowiada Semico.

Posłuchaj
00:00

Dostawcy układów obecnie mogą liczyć na znaczne procentowe wzrosty sprzedaży na nowych rynkach, np. IoT, które stają się znacznym odbiorcą komponentów analogowych i czujników, choć na rzeczywiście dużą skalę sprzedaży pod względem wolumenu trzeba jeszcze kilka lat czekać. Krzywa wzrostu dla układów analogowych obecnie skieruje się w dół i w perspektywie najbliższych pięciu lat średni wzrost tego rynku zwolni do 4,4% pod względem wielkości obrotów oraz do 5,3%, licząc sprzedaż układów w sztukach.

MEMS-y kołem zamachowym

Rys. 1. Rynek czujników obrazu CMOS według zastosowań, źródło: Yole Developpement

Dostawcy technologii cały czas postrzegają smartfony jako platformę do przebicia się z własnym produktem na rynek masowy. Miniaturowy komputer z telefonu komórkowego ściąga do siebie kolejne innowacyjne rozwiązania urządzeń i technologii, często bazujących na czujnikach MEMS i układach analogowych.

Jednym z ostatnich projektów jest czujnik gazu MEMS opracowany przez brytyjski Cambridge CMOS Sensors o wielkości 1mm². Jest na tyle mały, że może być integrowany w smartfonach. Czujnik CCS811 zawiera m.in. sensor gazu z płytką pokrytą tlenkiem metalu (MOX) i przetwornik analogowo-cyfrowy.

Czujnik może mierzyć zawartość w powietrzu lotnych związków organicznych takich jak tlenek węgla, formaldehyd - w pobliżu niskiej jakości mebli, dwutlenku azotu, ale także może być wykorzystywany jako alkomat, co sugeruje możliwość zyskania klienta masowego.

Coraz więcej urządzeń przenośnych ma zdolność rejestracji obrazu. Pierwotnie były one wyposażane w matryce CCD, obecnie dominuje technologia CMOS, w szczególności czujniki o przyspieszonym zapisie i odczycie. Dobry aparat fotograficzny zdaje się niezbędnym elementem porządnego telefonu, choć jeszcze paręnaście lat temu takiego sprzętu na rynku nie było.

Obecne smartfony często mają wbudowane aparaty z matrycą CMOS 12 Mpx, choć przykładowo w najnowszą Xperię Z5 Sony wbudowało matrycę 23 Mpx. W smartfonach są już powszechne także inne układy analogowe, jak choćby czujniki inercyjne, nacisku, mikrofony, czujniki linii papilarnych. Mikrofon pozwala np. uaktywnić telefon za pomocą komendy głosowej.

Coraz popularniejsze stają się aplikacje medyczne, do działania których potrzebne są dodatkowe czujniki, jak np. tętna, nasycenia krwi tlenem, akcesoria do pomiaru EKG. W ten sposób telefony stają się ważnym źródłem wzrostu sprzedaży układów z rynku analogowego.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Rynek układów analogowych rośnie najszybciej
Mobile first w B2B
Rynek procesorów aplikacyjnych ma wzrosnąć w 2016 r. o 8,5%
Układy analogowe pochodzą głównie z USA i Europy
Jak połączyć szybkość analogowych układów mocy z precyzją cyfrowego sterowania?
Od dzisiaj Polska bez naziemnej telewizji analogowej
Punkt przechwytu trzeciego rzędu to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących analogowe układy wysokiej częstotliwości
Cadence kupił nowego projektanta analogowych bloków IP
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów