Od dzisiaj Polska bez naziemnej telewizji analogowej

Całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej oznacza, że programy telewizyjne emitowane drogą naziemną będzie można odbierać jedynie w sposób cyfrowy. Ostatni etap wyłączania nadajników analogowych obejmuje urządzenia w Jeleniej Górze, Leżajsku, Ostrołęce i Giżycku, skąd sygnał telewizyjny docierał do ponad 2 milionów mieszkańców. Sygnał cyfrowy umożliwia odbiór 22 programów nadawanych z trzech multipleksów.

Posłuchaj
00:00

Ostatnie w Polsce przełączenie sygnału telewizyjnego obejmuje 220 gmin leżących na obszarze siedmiu województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i lubuskiego. Sygnał cyfrowy emituje 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy. Przekazują one sygnał do miejsc, do których nie dociera sygnał główny z uwagi na ukształtowanie terenu.

Stacje doświetlające będą uruchamiane sukcesywnie w godzinach od 8 do 12. Z uwagi na wyłączenie nadajników analogowych o godz. 1 w nocy, przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego ze stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin.

Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędny jest zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 lub telewizor posiadający taki dekoder wbudowany. Multipleks cyfrowy jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwościowym. Na multipleksie w jednym paśmie częstotliwości można umieścić od siedmiu do ośmiu programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu. Więcej informacji udostępnia serwis cyfryzacja.gov.pl.

źródło: wnp.pl, PAP

Powiązane treści
Rynek analogowy - dobra sprzedaż dzięki urządzeniom mobilnym
Pierwsze wyłączenie nadajników telewizji analogowej
Polacy chętniej kupują telewizory przed Euro 2012
Co czwarty telewizor LCD jest wykonany na Tajwanie
Ustawa o naziemnej telewizji cyfrowej podpisana
Polski rynek telewizji cyfrowej w czołówce Europy
Trident przejmuje biznes telewizorów cyfrowych i urządzeń set-top box od NXP
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - jest plan
Telewizja mobilna w Europie tylko w standardzie DVB-H?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów