Pierwsze wyłączenie nadajników telewizji analogowej
| Gospodarka ArtykułyWojewództwo lubuskie, czyli rejon Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, będzie pierwszym obszarem, na którym wyłączona zostanie emisja analogowego sygnału telewizyjnego. Stanie się to już jutro - 7 listopada 2012 r. Ocenia się, że rejon ten jest najlepiej przygotowany do tej zmiany z uwagi na duże wykorzystanie sieci kablowych i platform cyfrowych.
Analogowy sygnał telewizyjny przestanie być dostępny również w niektórych regionach województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Województwo lubuskie jest jednym z najmniej licznych, w którym według szacunków najmniej osób pozostanie bez dostępu do telewizji w chwili wyłączenia dotychczasowych nadajników. Według wrześniowych danych firmy Nielsen, na terenie tego województwa około 23 tys. gospodarstw domowych pozostaje nieprzygotowanych do odbioru sygnału cyfrowego.
W przeddzień wyłączenia telewizji analogowej na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim działać będzie Cyfrowe Miasteczko, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć czym jest cyfrowa telewizja. 7 listopada, podczas pierwszego wyłączenia nadajników telewizji analogowej, na Starym Rynku ma być obecny wojewoda lubuski, przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz minister administracji i cyfryzacji - Michał Boni.
Zakończenie procesu wyłączania nadajników telewizji analogowej na obszarze całej Polski ma nastąpić 31 lipca 2013 r. W bieżącym roku nadajniki analogowe zostaną wyłączone także w Wielkopolsce i na Pomorzu. Osoby korzystające ze zwykłych anten naziemnych powinny sprawdzić swoje telewizory. Jeżeli odbiornik nie jest wyposażony w tuner do obioru sygnału w formacie MPEG-4 należy dokupić odpowiedni dekoder DVBT. Można naturalnie wymienić cały odbiornik na nowy.
Wszystko, co należy wiedzieć o odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej, zamieszczone jest w internetowym serwisie informacyjnym www.cyfryzacja.gov.pl.
źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, wyborcza.biz