Co czwarty telewizor LCD jest wykonany na Tajwanie

| Gospodarka Artykuły

Popyt na telewizory LCD na świecie w 2011 r. zmalał w ujęciu rocznym i wyniesie około 201-203 mln sztuk. Dostawy w kw. II w ujęciu globalnym zmniejszyły się o 2% w porównaniu do kw. I. Jednak mimo niższego popytu, dostawy telewizorów LCD ze strony tajwańskich firm OEM w II kw. wzrosły o 7,3%, wynika z danych przedstawionych przez WitsView. Według agencji od roku 2008 do 2011 udział tajwańskiej produkcji telewizorów w dostawach na całym świecie wzrósł z 15,7% do 23-25%, co oznacza obecnie 47-49 mln sztuk wprowadzanych do obrotu telewizorów.

Co czwarty telewizor LCD jest wykonany na Tajwanie

Rys. 1. Dostawcy telewizorów LCD z Tajwanu według wielkości sprzedaży w I poł. 2011 r. (źródło: WitsView)

Tajwańskie telewizory LCD stają się istotną alternatywą dla oferujących je znanych światowych marek, szczególnie ze względu na jakość, konkurencyjną cenę oraz sieć serwisową. Rynek producentów z Tajwanu przechodził ostatnio konsolidacje, kiedy większe firmy przejmowały mniejsze lub ich oddziały, w kraju i za granicą.

W czerwcu br. Foxconn, czołowy dostawca usług produkcji kontraktowej produkujący odbiorniki dla Sony, Vizio i Sharpa, włączył w swoje struktury oddział wytwarzania telewizorów Chimei, firmy, którą za 5 mld dol. kupił w 2009 r. tajwański producent ekranów LCD Innolux. W 2010 r. Foxconn przejął zakłady montażowe telewizorów LCD Sony w Meksyku i na Słowacji o łącznej wydajności 15 do 20 mln sztuk.

Firma z Tajwanu znana u nas z produkcji w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych krajach Europy Środkowo- -Wschodniej to TPV. W tym roku sfinalizował on kontrakt z Philipsem, obejmując kontrolę nad nowo powstałą spółką joint-venture obu firm. Firma jest największym dostawcą telewizorów LCD w Chinach i sprzedaje je tam pod markami AOC i Philips.

Poza telewizorami TPV specjalizuje się w dostawach paneli i kompletnych ekranów LCD. Compal, kolejna tajwańska firma, kupił niedawno zakłady produkcyjne Toshiby w Meksyku o łącznej wydajności od 3 do 5 mln sztuk, poinformował WitsView. W obecnym okresie niepewności gospodarczej, rynki na całym świecie coraz bardziej doceniają producentów typu OEM z Tajwanu.

Współpraca tajwańsko-japońska nie ogranicza się tylko do produkcji gotowych odbiorników - Chińczycy oferują japońskim firmom komponenty do telewizorów. Dwaj najwięksi dostawcy podzespołów z Tajwanu to Mediatek i Mstar i to przez nich z biznesu telewizyjnego wycofał się ostatnio Broadcom.

Wśród tajwańskich dostawców telewizorów LCD na pozycji lidera w I połowie 2011 r. uplasował się TPV, rezerwując dla siebie 31% łącznych tajwańskich dostaw, a drugie miejsce należało do Foxconna, z 20% udziałem. Dzięki kontraktowi z Philipsem, TPV okazał się jednocześnie największym OEM-owym dostawcą telewizorów LCD na świecie.

MT

Zobacz również