wersja mobilna
Online: 626 Sobota, 2018.04.21

Biznes

Układy analogowe pochodzą głównie z USA i Europy

wtorek, 16 czerwca 2015 11:38

W 2014 r. ponownie liderem dostaw układów analogowych okazał się Texas Instruments - zwiększył on obroty w skali roku do 8,1 mld dolarów i udział w globalnym rynku analogowym do 18%, poinformowała firma analityczna IC Insights. Dziesięciu największych dostawców półprzewodników analogowych osiągnęło w roku ubiegłym 57-procentowy udział w sprzedaży na świecie, podczas gdy w 2013 r. ich udział wynosił 56%. Sześć firm spośród pierwszej dziesiątki zanotowało sprzedaż powyżej 2 mld dolarów. Najwyższe wzrosty obrotów osiągnęły firmy Skyworks Solutions - 42%, NXP - 21% oraz Texas Instruments - 13%, podczas gdy średni wzrost rynku analogowego wyniósł 9%.

Ekspansja TI

Sprzedaż rozwiązań analogowych w 2014 r. stanowiła 62% łącznych obrotów TI. Od ponad pięciu lat firma stale rozwija swój analogowy biznes. W 2009 r. TI kupiło i przystosowało do własnej technologii narzędzia produkcyjne Qimondy, stając się pierwszą na świecie firmą wytwarzającą półprzewodniki analogowe na płytkach 300 mm. Rok później TI przejął od Spansion dwie fabryki w Aizu-Wakamatsu w Japonii, oraz w chińskim Chengdu dwie w pełni wyposażone fabryki od firmy Cension Semiconductor Manufacturing, następnie we wszystkich tych zakładach rozpoczął produkcję układów analogowych. W 2011 r. Texas Instruments przejął za 6,5 mld dolarów rodzimego konkurenta na rynku analogowym, National Semiconductor, wraz z fabrykami układów w USA i za granicą, i tym samym znacznie rozwinął różnorodność oferowanego asortymentu.

TI rozszerza także zakres analogowej produkcji przenosząc ją na linie operujące na płytkach 300-milimetrowych w swoich nowych zakładach RFAB, uruchomionych w 2012 r., oraz w starszych DMOS 6, obu w Teksasie. Fabryki, w których produkcja odbywa się na płytkach o średnicy 300 mm, umożliwiają znaczną redukcję kosztów wytwarzania, pozwalają wymiernie zwiększyć zdolność produkcyjną, dzięki czemu firma jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowuje się do potrzeb rynku.

Najwięksi dostawcy półprzewodników analogowych, w mln dolarów, źródło: IC Insights
Pozycja Firma 2014 r. Zmiana Udział w rynku
1 Texas Instruments 8104 13% 18%
2 STMicroelectronics 2836 2% 6%
3 Infineon 2770 9% 6%
4 Analog Devices 2615 9% 6%
5 Skyworks Solutions 2570 42% 6%
6 Maxim 2035 -1% 4%
7 NXP 1730 21% 4%
8 Linear Technology 1437 4% 3%
9 On Semi 1291 9% 3%
10 Renesas 975 -7% 2%
Konkurenci w UE...

Obroty analogowe Texasa były w 2014 r. prawie trzykrotnie większe niż drugiego na świecie STMicroelectronicsa, którego sprzedaż wzrosła tylko o 2%, informował IC Insights. Udział STMicro w rynku globalnym wynosi 6%. Skromne wyniki STMicro można tłumaczyć słabszą niż wcześniej sprzedażą sprzętu przez głównych klientów europejskiego dostawcy w sektorach komputerów, konsumenckim, motoryzacyjnym i przemysłowym. Na trzecim miejscu rankingu IC Insights sklasyfikował Infineona oraz na siódmym NXP i są to trzy europejskie firmy wśród pierwszej dziesiątki dostawców analogowych. Licząc łącznie swoimi dostawami w ubiegłym roku pokryły one 16% globalnego rynku.

Szczególną uwagę warto zwrócić na niemieckiego producenta półprzewodników analogowych. Jest on jednym z największych lub nawet największym w skali globalnej dostawcą półprzewodników mocy i układów zasilania. Infineon jest jedynym na świecie producentem cienkowarstwowych płytek krzemowych, na których wytwarzane są układy zasilania. W ostatnim roku za 3 mld dolarów Infineon przejął International Rectifiera, dostawcę układów analogowych i typu mixed-signal. Dzięki transakcji Infineon przejął od Amerykanów innowacyjną technologię wytwarzania układów zasilania z azotku galu (GaN) na krzemie. Infineon jest także jednym z większych producentów czujników MEMS, choćby takich jak mikrofony czy np. barometryczne czujniki ciśnienia o niskim poborze mocy i dużej rozdzielczości, odpowiadającej różnicy wysokości 5 cm.

... i w USA

Niezwykle udany rok i wzrost obrotów dwukrotnie wyższy od NXP wypracował natomiast Skyworks Solutions, dostawca wzmacniaczy mocy, układów radiowych, m.in. nadajników, cyrkulatorów oraz układów zasilania na rynki urządzeń przenośnych, bezprzewodowych i medycznych. W swoje produkty Skyworks zaopatruje czołowych dostawców telefonów, Apple’a, Samsunga i innych. Liczne podzespoły Skyworks pracują choćby w smartfonie iPhone 6. Skyworks docenia znaczenie internetu przedmiotów (IoT) i projektuje rozwiązania także pod tym kątem. W ramach IoT, firma stawia na rozwój technologii przeznaczonych dla inteligentnego domu, motoryzacji, medycyny i elektroniki noszonej.

Nieznacznie większą sprzedaż od Skyworksa w ubiegłym roku miała firma Analog Devices. Rok temu Analog przejął za 2 mld dolarów konkurencyjnego Hittite Microwave, dostawcę układów w.cz. pracujących w zakresie częstotliwości do 110 GHz, w tym mikrofal i fal milimetrowych, wyspecjalizowanego również w aplikacjach konwersji sygnałów. Analog Devices ma także dostarczać Apple'owi rozwiązania umożliwiające rozpoznawanie i odróżnianie przez gładzik 3D/Force Touch iPhone’a czy MacBooka "lekkiego" i "mocnego" kliknięcia, co oznacza potencjalnie wielorakie zastosowania.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

sobota, 21 kwietnia 2018 15:58

Cryptocurrency miners in South Korea may soon find it more difficult to get foreign-made mining chips imported to the country. According to data published by the Korean Customs Service, cryptocurrency mining chips have been added to the current list of items that must meet certain legal requirement for importation, such as safety and sanitation certifications. The new measure arrives after the border control agency noted the increasing amount of cryptocurrency miners imported into South Korea, according to a report from local media outlet Kyunghyang.

więcej na: www.coindesk.com