Układy analogowe pochodzą głównie z USA i Europy

| Gospodarka

W 2014 r. ponownie liderem dostaw układów analogowych okazał się Texas Instruments - zwiększył on obroty w skali roku do 8,1 mld dolarów i udział w globalnym rynku analogowym do 18%, poinformowała firma analityczna IC Insights. Dziesięciu największych dostawców półprzewodników analogowych osiągnęło w roku ubiegłym 57-procentowy udział w sprzedaży na świecie, podczas gdy w 2013 r. ich udział wynosił 56%. Sześć firm spośród pierwszej dziesiątki zanotowało sprzedaż powyżej 2 mld dolarów. Najwyższe wzrosty obrotów osiągnęły firmy Skyworks Solutions - 42%, NXP - 21% oraz Texas Instruments - 13%, podczas gdy średni wzrost rynku analogowego wyniósł 9%.

Układy analogowe pochodzą głównie z USA i Europy

Ekspansja TI

Sprzedaż rozwiązań analogowych w 2014 r. stanowiła 62% łącznych obrotów TI. Od ponad pięciu lat firma stale rozwija swój analogowy biznes. W 2009 r. TI kupiło i przystosowało do własnej technologii narzędzia produkcyjne Qimondy, stając się pierwszą na świecie firmą wytwarzającą półprzewodniki analogowe na płytkach 300 mm. Rok później TI przejął od Spansion dwie fabryki w Aizu-Wakamatsu w Japonii, oraz w chińskim Chengdu dwie w pełni wyposażone fabryki od firmy Cension Semiconductor Manufacturing, następnie we wszystkich tych zakładach rozpoczął produkcję układów analogowych. W 2011 r. Texas Instruments przejął za 6,5 mld dolarów rodzimego konkurenta na rynku analogowym, National Semiconductor, wraz z fabrykami układów w USA i za granicą, i tym samym znacznie rozwinął różnorodność oferowanego asortymentu.

TI rozszerza także zakres analogowej produkcji przenosząc ją na linie operujące na płytkach 300-milimetrowych w swoich nowych zakładach RFAB, uruchomionych w 2012 r., oraz w starszych DMOS 6, obu w Teksasie. Fabryki, w których produkcja odbywa się na płytkach o średnicy 300 mm, umożliwiają znaczną redukcję kosztów wytwarzania, pozwalają wymiernie zwiększyć zdolność produkcyjną, dzięki czemu firma jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowuje się do potrzeb rynku.

Najwięksi dostawcy półprzewodników analogowych, w mln dolarów, źródło: IC Insights
Pozycja Firma 2014 r. Zmiana Udział w rynku
1 Texas Instruments 8104 13% 18%
2 STMicroelectronics 2836 2% 6%
3 Infineon 2770 9% 6%
4 Analog Devices 2615 9% 6%
5 Skyworks Solutions 2570 42% 6%
6 Maxim 2035 -1% 4%
7 NXP 1730 21% 4%
8 Linear Technology 1437 4% 3%
9 On Semi 1291 9% 3%
10 Renesas 975 -7% 2%

Konkurenci w UE...

Obroty analogowe Texasa były w 2014 r. prawie trzykrotnie większe niż drugiego na świecie STMicroelectronicsa, którego sprzedaż wzrosła tylko o 2%, informował IC Insights. Udział STMicro w rynku globalnym wynosi 6%. Skromne wyniki STMicro można tłumaczyć słabszą niż wcześniej sprzedażą sprzętu przez głównych klientów europejskiego dostawcy w sektorach komputerów, konsumenckim, motoryzacyjnym i przemysłowym. Na trzecim miejscu rankingu IC Insights sklasyfikował Infineona oraz na siódmym NXP i są to trzy europejskie firmy wśród pierwszej dziesiątki dostawców analogowych. Licząc łącznie swoimi dostawami w ubiegłym roku pokryły one 16% globalnego rynku.

Szczególną uwagę warto zwrócić na niemieckiego producenta półprzewodników analogowych. Jest on jednym z największych lub nawet największym w skali globalnej dostawcą półprzewodników mocy i układów zasilania. Infineon jest jedynym na świecie producentem cienkowarstwowych płytek krzemowych, na których wytwarzane są układy zasilania. W ostatnim roku za 3 mld dolarów Infineon przejął International Rectifiera, dostawcę układów analogowych i typu mixed-signal. Dzięki transakcji Infineon przejął od Amerykanów innowacyjną technologię wytwarzania układów zasilania z azotku galu (GaN) na krzemie. Infineon jest także jednym z większych producentów czujników MEMS, choćby takich jak mikrofony czy np. barometryczne czujniki ciśnienia o niskim poborze mocy i dużej rozdzielczości, odpowiadającej różnicy wysokości 5 cm.

... i w USA

Niezwykle udany rok i wzrost obrotów dwukrotnie wyższy od NXP wypracował natomiast Skyworks Solutions, dostawca wzmacniaczy mocy, układów radiowych, m.in. nadajników, cyrkulatorów oraz układów zasilania na rynki urządzeń przenośnych, bezprzewodowych i medycznych. W swoje produkty Skyworks zaopatruje czołowych dostawców telefonów, Apple’a, Samsunga i innych. Liczne podzespoły Skyworks pracują choćby w smartfonie iPhone 6. Skyworks docenia znaczenie internetu przedmiotów (IoT) i projektuje rozwiązania także pod tym kątem. W ramach IoT, firma stawia na rozwój technologii przeznaczonych dla inteligentnego domu, motoryzacji, medycyny i elektroniki noszonej.

Nieznacznie większą sprzedaż od Skyworksa w ubiegłym roku miała firma Analog Devices. Rok temu Analog przejął za 2 mld dolarów konkurencyjnego Hittite Microwave, dostawcę układów w.cz. pracujących w zakresie częstotliwości do 110 GHz, w tym mikrofal i fal milimetrowych, wyspecjalizowanego również w aplikacjach konwersji sygnałów. Analog Devices ma także dostarczać Apple'owi rozwiązania umożliwiające rozpoznawanie i odróżnianie przez gładzik 3D/Force Touch iPhone’a czy MacBooka "lekkiego" i "mocnego" kliknięcia, co oznacza potencjalnie wielorakie zastosowania.

Marcin Tronowicz

Zobacz również