General Electric zwiększa moce w Bielsku-Białej

General Electric zapowiedział, że zainwestuje 54 mln dolarów w fabrykę w Bielsku-Białej. Powstawać w niej mają rozdzielnie niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i metalowe obudowy oraz wyłączniki prądu przemiennego i stałego. GE przeniósł także do Bielska-Białej wytwarzanie zasilaczy awaryjnych. Część produkcyjna liczyć będzie 36,2 tys. m² powierzchni, 1,8 tys. m² laboratoriów oraz 7 tys. m² powierzchni biurowych, pokazowych i szkoleniowych. Będzie to pierwsza na świecie lokalizacja, w której GE ma w jednym miejscu fabrykę, laboratoria i centrum współpracy z klientem.

Posłuchaj
00:00

W laboratorium możliwa będzie certyfikacja, która dziś odbywa się u klientów. Klienci GE, którzy już dziś często odwiedzają Bielsko-Białą, będą mogli zapoznać się z produktami w fazie projektowania. Podobną inwestycję o nazwie Centrum Innowacji otworzyła w ubiegłym roku we wrocławskim kompleksie fabrycznym firma 3M.

- Zwiększymy portfel produktów, przede wszystkim z zakresu niskiego i średniego napięcia. Urządzenia średniego napięcia, które dziś powstają w Chinach, na rynek europejski będą wytwarzane w Polsce - powiedział Stuart Thomson, dyrektor generalny w dziale Power Equipment GE Industrial Solutions.

W nowej fabryce ma być zatrudnionych 1200 osób. Do tej pory amerykańska firma miała w Bielsku-Białej fabrykę systemów sterowania i automatyki do urządzeń konsumenckich i przemysłowych (GE Power Controls) oraz od 2013 r. fabrykę podzespołów dla lotnictwa cywilnego i wojskowego, m.in. modułów do silników (GE Aviation).

źródło: Puls Biznesu
zdjęcie RadioBielsko

Powiązane treści
General Electric kupił dwie firmy skupione na rozwoju sztucznej inteligencji
GE likwiduje linie produkcyjne na Węgrzech
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów