wersja mobilna
Online: 817 Czwartek, 2017.11.23

Biznes

Obroty dostawców typu pure-play rosną szybciej niż cała branża półprzewodników

wtorek, 27 stycznia 2015 11:49

Łączne dostawy półprzewodników od producentów kontraktowych w 2014 r. mają wzrosnąć o 13% do 47,9 mld dolarów, po wzroście w roku poprzednim o 13% i w 2012 r. o 18%, poinformowały wspólnie firmy prowadzące badania rynku Global Semiconductor Alliance (GSA) i IC Insights. W roku 2015 przewidywane dostawy w sektorze foundry mają wynieść 53,7 mld dolarów, czyli o 12% więcej w skali roku, zapowiedziały organizacje.

Ostatnią dekadę charakteryzuje regularny wzrost znaczenia usług kontraktowej produkcji półprzewodników, świadczonych przez producentów typu IDM oraz przede wszystkim pure-play. W 2004 r. na zlecenie wyprodukowano 21% wszystkich półprzewodników. W 2009 r. odsetek ten zwiększył się do 24%, a aż do 37% w roku 2014. Wzrostom tym sprzyja przechodzenie producentów typu IDM na model fab-lite czy fabless. Wytwarzanie układów jest już tak powszechne i łatwo dostępne, a zarazem korzystne pod względem kosztów, że niemal wszystkie nowe firmy technologiczne wchodzą na rynek jako firmy fabless.

Prawie żaden z obecnych startupów nie może się poszczycić rozpoczęciem działalności z własną fabryką układów, czyli większość z nich to fablesy. Według szacunków w 2018 r. na zlecenie z zewnątrz powstawać będzie 46% wszystkich półprzewodników. Rynek układów wytwarzanych na kontrakt będzie w latach 2013-2018 rósł w średnim rocznym tempie 11%, prawie dwa razy szybciej niż cały rynek półprzewodników.

Pure-play versus IDM
Sprzedaż półprzewodników w sektorze foundry w mld dolarów oraz średnia roczna stopa wzrostu, źródło: IC Insights

Sprzedaż półprzewodników w sektorze foundry w mld dolarów oraz średnia roczna stopa wzrostu, źródło: IC Insights

Obecnie około 88% układów dostarczanych w modelu foundry wytwarzają producenci typu pure-play, 12% zaś producenci IDM, świadcząc zlecenia na rzecz innych firm. Z tych dwóch rodzajów firm w 2015 r. dostawy od graczy pure-play mają rosnąć w tempie 13-procentowym, a od IDM-ów w tempie zaledwie 2%. Według przewidywań analityków dostawcy usług foundry, w tym ich oba rodzaje, zainwestują w biznes w 2015 r. 23,2 mld dolarów, o 9% więcej w skali roku. Poziom wykorzystania fabryk u czwórki największych dostawców typu pure-play nie maleje. Szacunkowo wzrósł on w 2014 r. do około 92%, w porównaniu do 89 i 88% w latach wcześniejszych.

W podziale na grupy produktów, 53% półprzewodników wytwarzanych przez firmy typu foundry w 2014 r. stanowiły układy do komunikacji, 18% - układy do produktów konsumenckich, a 14% trafiało do komputerów i produktów pokrewnych. Inne półprzewodniki wędrowały na rynki motoryzacyjne, przemysłowe czy medyczne.

W ostatnich latach wśród dostawców układów ostro uwidocznił się trend przechodzenia na model fab-lite, któremu poddaje się coraz więcej IDM-ów. Do grona takich firm dołączyła niedawno większość głównych japońskich dostawców, w tym Toshiba, Renesas, Sony i Fujitsu. Wcześniej drogą tą poszli producenci z USA oraz z Europy STMicro, NXP i Infineon - znacznie ograniczając inwestycje w zaplecze produkcyjne, w szczególności kosztowne nowoczesne fabryki płytek o średnicy 300mm - i, co za tym idzie, zacieśnili współpracę z zewnętrznymi wytwórniami układów.

Praktycznie wszystkie obecne IDM-y, poza Intelem i dostawcami układów pamięci, nie inwestują w fabryki więcej niż 10% obrotów, chociaż średnie inwestycje w zakłady produkcyjne dla firm z branży w ciągu ostatniej dekady wynosiły 20%. Biorąc pod uwagę tę rezygnację z inwestycji w technologicznie zaawansowane fabryki oraz cyfrowe technologie CMOS następnej generacji nietrudno uniknąć zastanowienia, czy czasem większość IDM-ów ostatecznie nie przekształci się w dostawców typu fabless, związanych z producentami kontraktowymi.

Według firmy analitycznej IC Insights liczba IDM-ów wytwarzających układy logiczne zmalała z 22 firm przy technologii procesu 130 nm do zaledwie dwóch stosujących proces 22/20 nm. Oznacza to nic innego tylko bardzo dobre perspektywy rozwoju dla czterech największych producentów kontraktowych - TSMC, Globalfoundries, UMC i SMIC.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

czwartek, 23 listopada 2017 11:56

Samsung Electronics Co Ltd said it would create an artificial intelligence research center and strengthen an executive role to look for new business areas for all its three major business groups. The minor changes to the tech giant’s business structure were to “quickly respond to market changes,” Samsung Electronics said in a statement. The move follows last month’s appointment of a new generation of top managers that dispelled lingering worries about a leadership vacuum from the detention of Vice Chairman Jay Y. Lee. The new AI research center would be under a joint research center of the mobile and consumer electronics businesses, two of its three main businesses, the company said.

więcej na: www.reuters.com