Zawęża się elita technologiczna producentów typu foundry

Do ścisłej czołówki najbardziej rozwiniętych pod względem technologicznym dostawców usług foundry zdolnych do produkcji wielkoseryjnej należą już tylko: TSMC, GlobalFoundries i Samsung, poinformował iSuppli. Najbardziej zaawansowane procesy produkcji typu CMOS są obecnie wykonywane w wymiarze charakterystycznym 22nm i 20nm.

Posłuchaj
00:00

Kilku innych producentów typu pure play, w tym UMC i SMIC, będzie wkrótce w stanie dostarczać układy scalone wykonane na skalę masową w nieco mniej zaawansowanym procesie 32nm i 28nm. Zdaniem analityków przyczyną zawężania się elity kontraktowych producentów półprzewodników są ogromne koszty wymagane do rozwoju procesu technologicznego. Dlatego firmom półprzewodnikowym pozostanie wkrótce niewielki wybór producentów do zlecania produkcji nowych zaawansowanych układów.

Rys. 1. Technologiczna zdolność do produkcji układów logicznych w procesie CMOS dla głównych dostawców półprzewodników w 2011 r. wg iSuppli

Możliwe jest, że w tym roku do elity producentów typu foundry dołączy Intel, oferując usługi wykonania układów dostawcom fablesowym, którzy „wbudowują” w projekty procesory Atom. Oznaczałoby to jednak dla Intela możliwość dużego zwiększenia obrotów przy nie najwyższych marżach.

Nawet japońscy producenci półprzewodników pozostają obecnie w tyle w rozwoju technologii produkcji, zatrzymując się przed barierą 32nm. Według prognoz rok 2011 przyniesie znaczne zwiększenie obrotów przez 4 liderów rynku, a więc Intela,Samsunga, GlobalFoundries i TSMC,ponieważ tylko te firmy posiadają wymaganą technologię, potencjał produkcyjny i zasoby niezbędne do utrzymania inicjatywy na tym niezwykle zmiennym rynku. Wiele zależy jednak od tego, jaka strategia działania zostanie przez nie obrana.

W rankingu za rok ubiegły zdecydowanym liderem tradycyjnie okazał się TSMC, rezerwując dla siebie 50-procentowy udziału w rynku fabrycznej produkcji układów scalonych. Jego obroty osiągnęły 13,3 mld dol., o 48% więcej w skali roku, poinformował iSuppli. Drugie miejsce przypadło w udziale UMC, z wynikiem sprzedaży 4,0 mld dol. i wzrostem o 41%. Duży 219-procentowy wzrost produkcji odnotował GlobalFoundries, uzyskując 3,5 mld dol. obrotów. Mimo ambitnych zapowiedzi o odegraniu ważnej roli na rynku produkcji kontraktowej, a nawet dogonieniu jej lidera, TSMC, zaskakująco niewiele zwiększyła się sprzedaż Samsunga, bo tylko o 38%, do 400 milionów dolarów.

Według IC Insights Samsung jednak wciąż ma materialne możliwości do dołączenia do czołówki producentów i firma analityczna przewiduje, że stanie się to w ciągu kilku kolejnych lat. Za osiągnięcie Samsunga uznać można wprowadzenie w fabrykach półprzewodników, w tym układów logicznych, procesu 20- nanometrowego.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Obroty dostawców typu pure-play rosną szybciej niż cała branża półprzewodników
Znaczenie kontraktowej produkcji półprzewodników
TSMC rusza na nowe rynki
AMD uzyska 325 mln dol. z utworzenia GlobalFoundries
Duże inwestycje TSMC w 2009 r.
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Microchip rozszerza ofertę rozwiązań kosmicznych o przetwornicę DC/DC SA15-28 i filtr EMI SF100-28
Komponenty
Farnell poszerza ofertę produktów o znaczeniu krytycznym
Projektowanie i badania
USA ograniczają sprzedaż oprogramowania EDA do Chin
Produkcja elektroniki
Wirebonding NIE odchodzi do lamusa
Mikrokontrolery i IoT
Nowa platforma Payara Qube upraszcza wdrażanie aplikacji Java w chmurze
Komponenty
Nordic Semiconductor przejmuje firmę Memfault i wprowadza na rynek pierwszą kompletną platformę typu chip-chmura
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów