W Polsce opracowano wojskowe minidrony

| Gospodarka Artykuły

Firma WB Electronics, która rozwijaja nowe technologie dla wojska, opracowała system miniaturowych dronów zdolnych do bezpośredniego wspierania jednostek piechoty i operowania z pojazdów służących do nadzorowania prowadzonych działań. WB Electronics produkuje już systemy nadzoru i śledzenia celów dla polskiej armii. Teraz spółka nawiązała współpracę z firmą Optimum i będzie rozwijać drony wyposażone w systemy kamer, zdolne do atakowania celów przy pomocy niewielkich ładunków wybuchowych.

W Polsce opracowano wojskowe minidrony

System o nazwie "Bee" może być konfigurowany w celu dopasowania liczby małych dronów do pojazdu, takiego jak transporter opancerzony Rosomak. Zasięg urządzeń kontrolowanych przy pomocy interfejsu o wielkości tabletu wynosi około 2 kilometry a czas lotu 30 minut.

Dla oferowanego systemu WB Electronics opracował unikalną głowicę z kamerą termowizyjną oraz laserem do oznaczania celów. której masa wynosi jedynie 300 g. - Na świecie nie ma innej tak małej głowicy z dwoma wbudowanymi kamerami, który jest również żyroskopowo stabilizowana w dwóch osiach. To absolutnie unikalne rozwiązanie - mówił Wojciech Komorniczak z WB Electronics, kierujący pionem badań i nowych technologii.

System "Bee" przeznaczony jest do udzielania wsparcia operacyjnego dla piechoty w środowisku miejskim i gęsto zabudowanym, i może prowadzić niezależną komunikację. Drony działające w ramach systemu są zaprojektowane tak, aby atakować cele z powietrza lecąc blisko nich i wybuchając.

Innym rozwiązaniem w fazie prototypu jest dron "Warmate", które działać ma jak pocisk kierowany, w czasie rzeczywistym zapewniając obraz wideo namierzanego celu. W przyszłości planowane jest włączenie dronów "Warmate" do systemu "Bee", co ma być tańszą i bardziej uniwersalną alternatywą dla powszechnie stosowanych systemów rakietowych.

WB Electronics testuje swoje drony w różnych warunkach, od Arktyki po pustynie i dżungle, a także na dużych wysokościach. Urządzenia są częścią przetargu polskich sił zbrojnych na systemu bezpośredniego wsparcia piechoty.

źródło: Reuters

Zobacz również