Intel wprowadził na rynek system Xeon D, konkurencyjny wobec układów ARM procesor do mikroserwerów

| Gospodarka Artykuły

Intel rozpoczął sprzedaż systemu Xeon D-1500, pierwszego procesora z rodziny Xeon w rodzaju SoC, zapowiadając, że jest to kontrpropozycja dla mikroserwerów opartych na rdzeniach ARM. Xeon zawiera od 4 do 8 rdzeni wykonanych w procesie FinFET 14 nm z trójwymiarową strukturą tranzystorów, w architekturze Broadwell. D-1500 to pierwszy, według Intela, z jego systemów Xeon wytworzonych pod kątem rywalizacji z rdzeniami ARM do mikroserwerów. W samych serwerach i superkomputerach rodzina procesorów Xeon jest z powodzeniem stosowana już od kilkunastu lat.

Intel wprowadził na rynek system Xeon D, konkurencyjny wobec układów ARM procesor do mikroserwerów

Obecne systemy Xeon są projektowane z ukierunkowaniem na hosting, telekomunikację i usługi chmury, intensywny zapis w pamięciach cache, serwery internetowe i warm storage - są wiec w stanie kompleksowo obsługiwać np. centra danych. Kolejne, przyszłe wersje Xeonów mają być optymalizowane do wykorzystania w sieciach pamięci masowej (SAN), sieciowych pamięciach masowych (NAS), średniej klasy routerach, bezprzewodowych stacjach bazowych oraz wbudowane w urządzenia internetu przedmiotów (IoT). Nowe modele Xeonów D-15XX mają być dostępne pod koniec roku.

Według analityków firmy Pundit-IT, 75% obecnych projektów Xeona D kupionych przez klientów znajdzie zastosowanie w rozwiązaniach bezpośrednio związanych z siecią, magazynowaniem danych oraz IoT. Ponadto Xeony w wersji dla mikroserwerów są optymalizowane przez firmy Cisco, HP, NEC, Quanta Cloud Technology, Sugon i Supermicro.

Premiera Xeona ilustruje zażartą rywalizację pomiędzy Intelem i ARM o rynek mikroserwerów, jak również fakt, że obu firmom zależy na zapewnieniu sobie dostaw na ten rynek. Xeon jest więc odpowiedzią Intela na presję ARM, na bazie którego projektów rdzenie pod kątem mikroserwerów wytwarza wiele firm na świecie, np. Texas Instruments. Wcześniej Intel rywalizował na rynku mikroserwerów z ARM poprzez kolejne wersje Atoma, m.in. C2750, jednak to według Pundit-IT się zmieniło, i Atom ma być teraz układem wyłącznie do urządzeń konsumenckich. W porównaniu do Atomów rodzina Xeon D-1500 oferuje 3,4-krotnie wyższą ogólną wydajność przetwarzania na rdzeń i do 1,7-krotnie niższe zużycie prądu.

Schemat blokowy procesora Xeon D, źródło: Intel

Intel określa pierwszego Xeona jako system na krzemie (SoC), choć właściwie jest to coś więcej, ponieważ w jednej obudowie rdzenie Broadwell łączą się z odrębnym układem - kontrolerem I/O PCH, całość można więc klasyfikować nie jako SoC, ale system-in-a-package (SiP). Z dużym prawdopodobieństwem sam kontroler PCH wytworzono w procesie wyższym niż 14 nm, być może 32 nm. Dzięki powiększeniu systemu o kontroler jest on w stanie pełnić dodatkowe funkcje, obsługując m.in. standardy SATA, PCIe G2, SPI czy USB.

Poza Intelem produkcję układów CPU w technologii procesu 14 nm uruchomiły TSMC i Samsung. SoC Samsunga o nazwie Exynos Octa wytwarzany na bazie ośmiu 64-bitowych rdzeni ARM Cortex-A57 i A53 zasila najnowszego smartfona firmy, Galaxy S6, w którym zastąpił układ Snapdragon 810 Qualcomma, znany z wcześniejszych wersji Galaxy S. W roku ubiegłym Samsung poinformował jednak, że nie zamierza dłużej rozwijać procesorów z rdzeniami ARM do mikroserwerów. 4- i 8-rdzeniowe Xeony D są od marca dostępne w cenie 199 i 599 dolarów za sztukę.

Marcin Tronowicz