TSMC rozpocznie masową produkcję chipa A9

Według pojawiających się doniesień wspieranych wynikami z produkcji próbnej, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company planuje już w czerwcu uruchomić masową produkcję układu A9 przeznaczonego dla nowej generacji iPhone'a 6s i 6s Plus. O objęcie w 2015 r. pozycji głównego dostawcy chipów dla Apple'a TSMC rywalizował z Samsungiem. Obecnie wydaje się, że zwyciężył producent z Tajwanu. Przy produkcji procesora wykorzystywany będzie prawdopodobnie 16-nanometrowy proces FinFet.

Posłuchaj
00:00

Wcześniejsze raporty i analizy przemysłowe wskazywały, że TSMC, w najlepszym wypadku, będzie w stanie zapewnić 30% dostaw chipa A9, a lwią część przejmie Samsung. Jednak kiedy obie firmy przeszły etap produkcji testowej, okazało się, że to TSMC udało się uzyskać wyższą wydajność i niższe koszty produkcji w porównaniu do Samsunga.

Firma TSMC odpowiadała za 100% układów SoC, w które wyposażone były zeszłoroczne wersje iPhone'ów. W bieżącym roku zawarcia transakcji z firmą Apple spodziewał się Samsung, dzięki jego rosnącej popularności jako producenta mikroprocesorów, po udanym debiucie 14-nanometrowego układu Exynos w smartfonie Galaxy S6 duo. Jednak próby produkcyjne wykazały, że nie ma większych różnic w wydajności i kosztach wytwarzania chipów przy użyciu 16-nanometrowego procesu TSMC i 14-nanometrowego procesu Samsunga. Według nieoficjalnych informacji TSMC osiągnął szybsze tempo produkcji niż Samsung, co było powodem skłaniania się Apple'a ku TSMC, gdyż Amerykanie nie chcieli w produkcji ryzykować żadnych opóźnień.

Wydaje się zatem, że wyścig o pozyskanie zamówień wygrał TSMC i już w tym miesiącu zacznie masową produkcję procesorów A9 dla Apple'a. Dzięki temu we wrześniu będzie mógł wystartować montaż iPhone'a 6s. Nie wiadomo czy TSMC będzie wyłącznym dostawcą procesorów A9, czy także Samsung uzyska część zleceń.

źródło: WCCFtech

Powiązane treści
TSMC zostanie dostawcą kontrolerów dysków SSD dla Apple'a
TSMC ogłosiło uruchomienie procesu 16 nm
TSMC rozpocznie w 2017 roku produkcję w procesie 10 nm
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów