Zasilany energią słoneczną Solar Impulse będzie kontynuował lot dookoła świata

Celem misji zasilanego wyłącznie energią słoneczną samolotu Solar Impulse 2 jest okrążenie globu. W lipcu zeszłego roku w wyniku awarii zestawu baterii litowo-jonowych loty zostały przerwane. Teraz etapowa podróż dookoła świata będzie kontynuowana - pierwsza próba ponownego startu Solar Impulse 2 z Hawajów w kierunku Stanów Zjednoczonych przewidziana jest na 15 kwietnia.

Posłuchaj
00:00

Realizowana przez samolot podróż dookoła świata podzielona jest na kilkanaście etapów. Do tej pory Solar Impulse pokonał już połowę swojej trasy. Podczas ostatniego lotu nad Pacyfikiem z japońskiego miasta Nagoya na Hawaje awarii uległy zestawy baterii litowo-jonowych. W wyniku temperatur sięgających 40-50°C baterie przegrzały się, gdyż system chłodzący okazał się niewystarczająco wydajny.  Lecąc blisko 120 godzin samolot pokonał wówczas ponad 7,2 tys. km. Z powodu awarii konieczna była wielomiesięczna przerwa w podróży, podczas której zainstalowano nowe baterie i przeprowadzono próbne loty.

W konstrukcji samolotu Solar Impulse 2 wykorzystano ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych. W trakcie misji samolot ma lecieć na średniej wysokości 5,8 tys. metrów z prędkością około 50-100 km/h. W nocy zasila go energia magazynowana w bateriach litowo-jonowych.

Pierwszy etap, czyli przelot z Abu Dhabi do Muscatu w Omanie, odbył się w marcu 2015 r. Lot na Hawaje był ósmym etapem podróży. Etapem ostatnim będzie przelot z Hiszpanii do Abu Dhabi. Solar Impulse 2 jest pilotowany przez Szwajcarów Andre Borshberga i Bertranda Piccarda.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Za miesiąc studenci AGH wystartują w zawodach łodzi solarnych Monaco Solar & Electric Boat Challenge
Kupując zasilacz, zwróć uwagę na szczegóły
Solar Impulse 2 przeleciał nad Pacyfikiem
Samolot zasilany energią słoneczną zakończył swój pierwszy międzykontynentalny lot
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów