Konstruktorzy z WAT i AGH opracowali samochód z napędem wodorowym

| Gospodarka Artykuły

Pierwsze polskie auto na wodór o nazwie Hydrocar Premier to najnowsze dzieło polskiej myśli technicznej. Konstruktorami samochodu są naukowcy ze stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej oraz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firmy Riot Technologies. Pierwsza prezentacja auta odbyła się podczas Targów Moto Show w Krakowie w przedostatni weekend maja. Auto zostało w pełni opracowane w Polsce przy współpracy z polskimi firmami, które wykonały poszczególne podzespoły. Sam pomysł samochodu napędzanego wodorem nie jest nowy. Koncerny Toyota czy Honda od lat inwestują w technologię ogniw paliwowych, która ma w przyszłości stanowić alternatywę dla napędów spalinowych.

Konstruktorzy z WAT i AGH opracowali samochód z napędem wodorowym

Premier posiada niezależny napęd na 4 koła o łącznej mocy 270 KM. Każde z kół napędzane jest elektrycznym silnikiem bezszczotkowm dużej mocy chłodzonym cieczą. Cały układ napędu 4×4 pracuje pod kontrolą procesora zbudowanego jako SoPC i zaimplementowanego w układzie FPGA, realizując funkcję elektronicznego dyferencjału oraz kontroli prędkości dla rożnych konfiguracji ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymano szerokie możliwości konfiguracji systemu obejmujące takie funkcje jak: możliwość niezależnego aktywnego sterowania momentem obrotowym na każdym kole, tempomat, system zapobiegający poślizgowi kół, czy wspomaganie jazdy pod górkę.

Do napędu silników elektrycznych służą dwa pakiety lekkich akumulatorów LiFePO4 o łącznym napięciu 96 V umieszczone z przodu i z tyłu samochodu oraz ogniwo paliwowe PEM. Auto ma wbudowany magazyn wodoru. Dzięki rozwiązaniu opracowanemu w WAT energia elektryczna generowana jest w ogniwie w wyniku reakcji utleniania wodoru, a cały proces przebiega z wysoką sprawnością. Zdaniem konstruktorów napęd na wodór jest bezpieczniejszy zarówno od silników na gaz LPG, jak i na benzynę.

źródło: Forsal, AGH
zdjęcie: AGH