Konstruktorzy z WAT i AGH opracowali samochód z napędem wodorowym

Pierwsze polskie auto na wodór o nazwie Hydrocar Premier to najnowsze dzieło polskiej myśli technicznej. Konstruktorami samochodu są naukowcy ze stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej oraz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firmy Riot Technologies. Pierwsza prezentacja auta odbyła się podczas Targów Moto Show w Krakowie w przedostatni weekend maja. Auto zostało w pełni opracowane w Polsce przy współpracy z polskimi firmami, które wykonały poszczególne podzespoły. Sam pomysł samochodu napędzanego wodorem nie jest nowy. Koncerny Toyota czy Honda od lat inwestują w technologię ogniw paliwowych, która ma w przyszłości stanowić alternatywę dla napędów spalinowych.

Posłuchaj
00:00

Premier posiada niezależny napęd na 4 koła o łącznej mocy 270 KM. Każde z kół napędzane jest elektrycznym silnikiem bezszczotkowm dużej mocy chłodzonym cieczą. Cały układ napędu 4×4 pracuje pod kontrolą procesora zbudowanego jako SoPC i zaimplementowanego w układzie FPGA, realizując funkcję elektronicznego dyferencjału oraz kontroli prędkości dla rożnych konfiguracji ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymano szerokie możliwości konfiguracji systemu obejmujące takie funkcje jak: możliwość niezależnego aktywnego sterowania momentem obrotowym na każdym kole, tempomat, system zapobiegający poślizgowi kół, czy wspomaganie jazdy pod górkę.

Do napędu silników elektrycznych służą dwa pakiety lekkich akumulatorów LiFePO4 o łącznym napięciu 96 V umieszczone z przodu i z tyłu samochodu oraz ogniwo paliwowe PEM. Auto ma wbudowany magazyn wodoru. Dzięki rozwiązaniu opracowanemu w WAT energia elektryczna generowana jest w ogniwie w wyniku reakcji utleniania wodoru, a cały proces przebiega z wysoką sprawnością. Zdaniem konstruktorów napęd na wodór jest bezpieczniejszy zarówno od silników na gaz LPG, jak i na benzynę.

źródło: Forsal, AGH
zdjęcie: AGH

Powiązane treści
Korea będzie rozwijać motoryzację wodorową
Powstanie wspólne laboratorium Taurona i Akademii Górniczo-Hutniczej
Krakowska AGH nawiązała współpracę z Samsungiem
Grafen posłuży do magazynowania wodoru
Hyundai dostarczy szwajcarskiej firmie H2 Energy tysiąc samochodów ciężarowych na wodór
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów