Hyundai dostarczy szwajcarskiej firmie H2 Energy tysiąc samochodów ciężarowych na wodór

| Gospodarka Aktualności

W Hanowerze, w centrum kongresowym targów "IAA Commercial Vehicles 2018", koreański producent Hyundai Motor oraz szwajcarska firma wodorowa H2 Energy podpisali wstępne porozumienie (Memorandum of Understanding) dotyczące przekazania 1000 ciężarówek zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, a także niezbędnych dostaw wodoru. Zobowiązania mają być zrealizowane w okresie pięciu lat, począwszy od roku 2019. H2 Energy specjalizuje się w produkcji i dostawach wodoru odnawialnego w Szwajcarii, a biznesowe filie ma w Niemczech, Norwegii i Austrii.

Hyundai dostarczy szwajcarskiej firmie H2 Energy tysiąc samochodów ciężarowych na wodór

Elektryczna ciężarówka Hyundaia z ogniwami paliwowymi jest rozwijana zgodnie z przepisami europejskimi. Wyposażona jest w nowy układ zasilania ogniwami wodorowymi o mocy 190 kW, z połączonymi równolegle dwoma systemami takich ogniw, co jest również cechą modelu NEXO - najpopularniejszego na świecie pojazdu typu FCEV. Oczekuje się, że system zapewni zasięg wynoszący około 400 km na jednym tankowaniu.

Zdaniem propagatorów napędów bezemisyjnych, technologia napędów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi ma przewagę nad rozwiązaniami wykorzystującymi akumulatory, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania w większych pojazdach, takich jak ciężarówki i autobusy. Dzięki ogniwom paliwowym oszczędza się miejsce i zmniejsza wagę. Zasilanie wodorowe jest także bardziej ekonomiczne w miarę zwiększania rozmiarów pojazdu. Dlatego uważa się, że technologia ta ma duży potencjał możliwości do wykorzystania w dziedzinie pojazdów użytkowych.

Na zdjęciu powyżej: wiceprezes Hyundai Motor i szef działu pojazdów użytkowych - In Cheol Lee oraz przewodniczący H2E - Rolf Huber.

źródło: Hyundai