Hyundai zainwestuje 35 mld dolarów w autonomiczną jazdę

| Gospodarka Projektowanie i badania

Hyundai Motor Group przedstawił plan inwestycyjny o wartości 41 bln wonów (35 mld dolarów), który obejmie rozwój mobilności i technologii motoryzacyjnych do 2025 roku. Przedsięwzięcie ma również na celu zwiększenie konkurencyjności w segmencie samochodów autonomicznych.

Hyundai zainwestuje 35 mld dolarów w autonomiczną jazdę

Zapowiedziany plan rozwoju samochodów autonomicznych, połączonych z siecią (IoV) oraz wyposażonych w napęd elektryczny powstał po tym, jak koncern motoryzacyjny i jego dwie spółki zależne ogłosił inwestycję w wysokości 1,6 mld dolarów w przedsięwzięcie realizowane wspólnie z amerykańską firmą technologiczną Aptiv. W rozwój autonomicznej jazdy zaangażował się również rząd Korei Południowej, udostępniając przy tym fundusze na jej rozwój. Prezydent Moon Jae-in twierdzi, że do 2030 roku samochody autonomiczne będą stanowić połowę nowych pojazdów poruszających się po krajowych drogach.

W latach 2021-2027 rząd zamierza wydać 1,7 bln wonów na technologie z dziedziny autonomicznej jazdy. Szacuje się, że Hyundai wprowadzi autonomię jazdy na poziomie 4 lub jazdę w pełni autonomiczną dla klientów posiadających własne floty pojazdów w 2024 roku, a dla ogółu społeczeństwa do roku 2027. Hyundai otrzymał również znaczne poparcie ze strony rządu dla prac nad samochodami napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi.

W liczącym 45 stron raporcie na temat przyszłej technologii motoryzacyjnej rząd potwierdził opóźnienia Korei Południowej występujące w niektórych kluczowych obszarach, potrzebnych do wprowadzenia tego typu samochodów, takich jak sztuczna inteligencja, czujniki i układy logiczne. Należąca do General Motors jednostka Cruise, zajmująca się autonomią jazdy, ogłosiła w lipcu, że również opóźnia komercyjne wdrożenie pojazdów autonomicznych, co wcześniej określane było jako cel na 2019 rok. Firmy technologiczne i producenci samochodów przyznają, że wprowadzenie technologii autonomicznej jazdy do powszechnego użytkowania na drogach publicznych zajmie dużo więcej czasu i pochłonie dodatkowe środki. Do 2024 roku rząd Korei Południowej planuje przygotować ramy prawne dla samochodów autonomicznych i wytyczne związane z bezpieczeństwem.

źródło: Reuters