Tegoroczna Electronica upłynęła pod znakiem IoT

Targi Electronica w Monachium zawsze wskazywały na trendy i ważne zjawiska występujące w branży nie tylko poprzez ukierunkowane tematycznie ekspozycje wystawców, ale także przez towarzyszące wystawie konferencje, panele i fora dyskusyjne. W ostatniej edycji wśród poruszanych tematów wybijały się aplikacje IoT, elektronika noszona, nowoczesna medycyna, oświetlenie ledowe czy druk 3D, ale także elektryczna motoryzacja, zwłaszcza w kontekście zasilania. Dużo miejsca przeznaczono na zagadnienia bezpieczeństwa w komunikacji bezprzewodowej, któremu poświęcone było specjalnie zorganizowane Cyber Security Forum i panel ekspercki z udziałem m.in. prezesów ST Micro, NXP oraz Infineona.

Posłuchaj
00:00

Targi Electronica 2016 - stoisko TMETargi przyciągają także firmy i specjalistów z Polski. W tym roku pojawili się dostawcy usług EMS: Assel z Pruszcza Gdańskiego, EAE Elektronik, Fideltronik, Interphone Service, Printor i krakowski Comarch, który od pewnego czasu wiele inwestuje w IoT oraz rozbudowuje potencjał w zakresie usług projektowo-produkcyjnych. Krajowych producentów podzespołów reprezentowali Polfer (elementy indukcyjne), Relpol (przekaźniki), Technokontakt (wiązki kablowe), Tewa (czujniki temperatury), Wamtechnik (pakiety akumulatorowe), Etisoft (sprzęt i materiały do oznaczania), Zamel (elektronika oraz automatyka domowa i budynkowa) oraz Qwerty (klawiatury i fronty do obudów). Dystrybutorów podzespołów reprezentowali TME i Microdis. Niektóre ekspozycje naszych wystawców pokazujemy na zdjęciach.

Patrząc ogólnie, najwięcej firm krajowych, które pokazują się na targach Electronica, to producenci i dostawcy usług produkcyjnych. Dla nich targi to okazja do przedstawienia oferty na szerokim forum i szansa na pozyskanie zleceń zagranicznych. Niemniej, w porównaniu do imprezy z 2014 roku, czyli poprzedniej edycji targów odbywających się co dwa lata, naszych wystawców było nieco mniej. Duża część firm, które pojechały do Monachium stanowi już stałe grono uczestników.

Powiązane treści
Electronica jak zwykle miała rozmach
Przegląd standardów łączności bezprzewodowej dla IoT
Projektowanie aplikacji IoT - jaka aparatura pomiarowa jest niezbędna?
Aplikacje IoT mogą pomóc w walce ze smogiem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów